Hybrydowy proces oczyszczania ścieków tekstylnych

15-12-2022

Nowy projekt dr hab. inż. Lucyny Bilińskiej FOR-TEX-FENTON otrzymał dofinansowanie w programie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – Lider XIII. Politechnika Łódzka otrzyma niemal 1,5 mln złotych na realizację badań na rzecz ochrony środowiska, w tym usuwanie mikroplastiku.

 

 

Dr hab. Bilińska zajmuje się opracowywaniem metod usuwania zanieczyszczeń z wody i ścieków. Prowadzone przez nią badania mają charakter interdyscyplinarny – łączą zagadnienia inżynierii chemicznej, inżynierii środowiska i włókiennictwa. Jest pracownikiem w zespole badawczym Katedry Inżynierii Molekularnej Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Doktorat i habilitację otrzymała w dyscyplinie inżynieria środowiska, lecz jest absolwentką Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Nic dziwnego zatem, że jej badania od strony praktycznej są kierowane w stronę przemysłu włókienniczego. Również nowy projekt dotyczy opracowania technologii z zakresu ochrony środowiska dedykowanej branży tekstylnej.

Dr hab. Lucyna Bilińska pisze o celach oraz znaczeniu badań prowadzonych pod jej kierunkiem.

FOR-TEX-FENTON ma na celu stworzenie nowej metody usuwania zanieczyszczeń ze ścieków włókienniczych. Największą innowacją tego procesu jest to, że oprócz skutecznego usuwania typowych zanieczyszczeń wprowadzanych przez przemysł tekstylny, takich jak zabarwienie, planowane jest oczyszczanie ścieków z mikroplastiku.

Skąd te zanieczyszczenia?

Produkcja tekstyliów niesie z sobą wiele zagrożeń środowiskowych, w tym emitowanie szeregu substancji do ścieków. Zanieczyszczenia pochodzenia tekstylnego są w dużej mierze trudno biodegradowalne. Kiedy ścieki włókiennicze o wysokim stężeniu zanieczyszczeń trafiają do grupowych systemów oczyszczania, tak jak dzieje się to w łódzkiej GOŚ, czy w oczyszczalni w Aleksandrowie Łódzkim, pojawia się problem z ich pełnym usunięciem. Finalnie mogą przedostawać się do środowiska jako zanieczyszczenia wtórne. Dodatkowym zagrożeniem środowiskowym, które tylko w niewielkim stopniu jest dyskutowane w literaturze, jest mikroplastik.

Nowa metoda opracowana przez dr hab. Lucynę Bilińską oczyści ścieki także z mikroplatiku Nowa metoda opracowana przez dr hab. Lucynę Bilińską oczyści ścieki także z mikroplatiku

foto: Jacek Szabela

Naukowcy od wielu lat alarmują o deterioracji mórz i oceanów plastikowymi odpadami, opinia publiczna nie utożsamia problemu z tekstyliami. Jednak jak wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), każdego roku trafia do środowiska nawet 0,5 miliona ton mikrowłókien, co jest efektem prania odzieży z włókien syntetycznych. Do skutecznego eliminowania tekstylnych zanieczyszczeń z wody potrzebne są nowe efektywne metody.

Proces elektro-oxy-Fenton

Przede mną i zespołem z Katedry Inżynierii Molekularnej stoi zatem ambitne zadanie opracowania multifunkcjonalnego procesu oczyszczania specyficznych ścieków przemysłowych. Mając wieloletnie doświadczenie związane z dotychczasowymi badaniami, wierzymy w sukces przedsięwzięcia. Pomysł na nowy projekt zrodził się z prowadzonych wcześniej eksperymentów, w których zaobserwowałam sposób, w jaki można stosować podstawowy proces Fentona, tak aby w nowej formie wykorzystać jego zalety i ograniczyć wady.

Nowy proces elektro-oxy-Fenton będzie hybrydą klasycznego chemicznego odczynnika Fentona i procesu elektro-chemicznego. Dzięki zastosowaniu nowego materiału elektrod możliwe będzie jednoczesne produkowanie koagulantu i reaktywnych form tlenu. Przewagą nowego procesu będzie możliwość utlenienia zanieczyszczeń rozpuszczonych (barwniki, detergenty) z jednoczesnym przeniesieniem zawieszonych w wodzie mikrowłókien z fazy ciekłej (ścieki) do fazy stałej (osad).

Badania w farbiarni

Program LIDER NCBR ukierunkowany jest na dofinasowanie transferu wyników badań z laboratorium do praktycznego zastosowania. Projekt FOR-TEX-FENTON przewiduje rozbudowaną część badań aplikacyjnych, które będą prowadzone w warunkach rzeczywistych w farbiarni tekstyliów. Projekt dr hab. Lucyny Bilińskiej pokazuje jak ważne jest tworzenie nowoczesnych rozwiązań technicznych i przenoszenie ich do zastosowania w przemyśle.