Hybrydowo o nowych sposobach interakcji

26-11-2021

Drzwi z klamką, która pojawia się dopiero wtedy, gdy do nich podchodzimy, gra planszowa dla osób niewidomych czy… psi internet. Te i inne tematy dotyczące nowych sposobów interakcji człowiek-komputer poruszane były podczas międzynarodowej konferencji ACM ISS 2021.

 

 

Politechnika Łódzka była gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń naukowych w dziedzinie projektowania i inżynierii systemów interaktywnych, urządzeń cyfrowych i oraz przetwarzania przestrzennego. W dniach 14-17 listopada 2021 odbyła się, po raz pierwszy w Łodzi, międzynarodowa konferencja ACM Interactive Surfaces and Spaces (ACM ISS 2021) organizowana corocznie przez największe światowe stowarzyszenie informatyczne – Association for Computing Machinery (ACM).

Pandemia postawiła przed organizatorami nowe wyzwanie - zapewnienie pełnego uczestnictwa i możliwości interakcji między wszystkimi uczestnikami. Było to możliwe dzięki hybrydowej formule konferencji, która zgromadziła 30 uczestników na miejscu i ponad 50 uczestników on-line. W konferencji brali zdalnie udział uczestnicy nie tylko z Europy, ale też z Azji, Australii i Ameryki Północnej, zatem konieczne było dostosowanie czasu sesji do różnych stref czasowych. Jak zaznaczył jeden z dwóch przewodniczących konferencji dr Paweł Woźniak związany z Chalmers University of Technology oraz PŁ

- Konferencja pokazała, że hybrydowość w komunikacji naukowej jest nie tylko możliwa, ale i zwiększa jej dostępność.

Konferencję zainaugurował wykład prof. Włodzisława Ducha – światowej sławy specjalisty z zakresu neuroinformatyki, technologii neurokognitywnych, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Profesor wyjaśnił techniczne aspekty odczytu informacji w trakcie pracy mózgu, z wykorzystaniem EEG, zwanego badaniem „odcisków palców” mózgu. Pokazał też, jak technologie neurokognitywne umożliwią interakcję człowiek/mózg-komputer i zmienią samą naturę ludzi, ich interakcje społeczne i sprzężenie ze środowiskiem fizycznym. W innych wystąpieniach analizowano najnowsze interfejsy wizualizacji i komunikacji, interaktywne zmieniające kształt drzwi czy sterowanie gestami w trybie rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. Uczestnicy mogli zobaczyć rozwiązania zwiększające świadomość przestrzenną i współpracę z użytkownikami innych technologii. Konferencję zamknął wykład prof. Kaisa’y Väänänen o sztucznej inteligencji zorientowanej na człowieka i o tym jak rozwój sztucznej inteligencji można zintegrować z celami zrównoważonego rozwoju.

Konferencja była istotna dla łódzkiej społeczności HCI. Jak przyznał przewodniczący konferencji dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ, prorektor ds. kształcenia PŁ

- Konferencja ISS stanowiła kolejny, po uruchomieniu magisterskiego kierunku Human-Computer Interaction (HCI) w PŁ, etap rozwoju społeczności naukowej skupionej wokół zagadnień interakcji człowiek-komputer.

Wystąpienie konferencyjne można zobaczyć na stronie https://iss.acm.org/2021/program/.