Obecność Politechniki Łódzkiej w European Consortium of Innovative Universities (ECIU) daje wiele wyjątkowych możliwości pracownikom i studentom. Otwiera przestrzeń do wprowadzania innowacji w kształceniu i badaniach.
W długoterminowej strategii opublikowanej przez ECIU University nacisk położony jest na badania oparte na wyzwaniach. Właśnie o nich była dyskusja w czasie spotkania poświęconego przedstawieniu ECIU i badań naukowych prowadzonym przez tę sieć. Co ważniejsze, są to projekty zespołowe, a uniwersytety ściśle współpracują z partnerami z przemysłu, rządu i społeczeństwa obywatelskiego.
Spotkanie miało charakter hybrydowy. Otworzył je rektor prof. Krzysztof Jóźwik, podkreślając, że badania naukowe są fundamentem innowacyjnego kształcenia, a właśnie takie jest celem ECIU University jako uniwersytetu przyszłości.
Zabrali głos, m.in. prorektor ds. nauki prof. Łukasz Albrecht, który prowadził spotkanie oraz dr inż. Dorota Piotrowska, prof. PŁ, koordynująca działania ECIU w PŁ. Mówcy podkreślali potrzebę nowych rozwiązań, które sprostają wyzwaniom stojącym przed społeczeństwem, gospodarką i edukacją.
Potencjał naukowy ECIU jest ogromny, a jego budowaniu sprzyja program ECIU SMART-ER. Prowadzone są w nim interdyscyplinarne badania w międzynarodowym środowisku. Dotyczą one takich dziedzin jak: Resilient Communities, Circural Economy, Energy and Sustainability, Transport and Mobility, Citizen Science.
W czasie spotkania wystąpili koordynatorzy 4 pierwszych obszarów - naukowcy z Tampere University, University of Stavanger, University of Aveiro, Linkoping University. Zachęcali oni do nawiązywania kontaktów i organizowania zespołów podejmujących badania. W Politechnice Łódzkiej koordynatorami są (w kolejności wymienionych dziedzin): dr hab. inż. Małgorzata Hanzl, prof. PŁ, prof. Beata Gutarowska, dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. PŁ, dr hab. inż. Damian Batory, prof. PŁ, dr hab. Edyta Pietrzak, prof. PŁ.
Zachętą do zaangażowania się w badania oparte na wyzwaniach oraz wsparciem dla ich podjęcia w ramach ECIU University jest nowo utworzony w PŁ program umożliwiający mobilność, tzw. RMF (Researcher Mobility Fund). Jest on skierowany do badaczy i badaczek, aby ułatwić im znajdowanie nowych obszarów naukowych i włączanie się w międzynarodowe koalicje. Maksymalny grant, jaki można uzyskać na wyjazd do uczelni będącej w sieci ECIU to 25 tysięcy złotych.
Działania w ramach ECIU dają perspektywę rozwoju kariery, z takiej możliwości warto i trzeba skorzystać. To szansa na udział w badaniach budujących przyszłość.
O wydarzeniu można przeczytać także na stronie PŁ