Dzień transportu i logistyki, czyli o skutecznym przepływie towarów i produktów

18-01-2024

Innowacje w logistyce i środkach transportu, w tym tych wykorzystywanych w wielkich magazynach, sterowanie mobilnymi robotami autonomicznymi, wizyjne systemy bezpieczeństwa to tylko przykładowe tematy „Dnia transportu i logistyki” zorganizowanego na Wydziale Mechanicznym PŁ. O wydarzeniu integrującym środowisko akademickie z otoczeniem przemysłowym i społecznością branżowych szkół średnich pisze jego organizator dr inż. Sławomir Halusiak.

 

 

Spotkanie odbyło się przy współpracy z Katedrą Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn. Jej kierownik dr hab. inż. Damian Batory mówił o perspektywach studiów na kierunku transport wobec szybkiego rozwoju rynku spedycji i logistyki. „Dzień transportu i logistyki” wzbudził zainteresowanie 170 osób, uczniów i nauczycieli techników, studenci PŁ, przedstawicieli firm produkcyjnych i biznesowych klientów zainteresowanych rozwiązaniami technicznymi

W części zorganizowanej w patio Fabryki Inżynierów firma Wielton omówiła badania naczep, których jest czołowym producentem. Słuchając uważnie wystąpienia i biorąc udział w konkursie, można było wygrać małe nagrody. Przedstawiono wizyjne systemy instalowane na wózku widłowym oferowane przez STABAUTECH. Uwagę odwiedzających przykuł autonomiczny robot mobilny firmy STILL, który w czasie prezentacji przedstawiającej nawigację i sposób sterowania przemieszczał się po patio.

 Dr hab. inż. Damian Batory, prof. PŁ, kierownik Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn i przewodniczący rady kierunku transport Dr hab. inż. Damian Batory, prof. PŁ, kierownik Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn i przewodniczący rady kierunku transport

foto: Jacek Szabela

Na placu parkingowym przed Fabryką Inżynierów zaprezentowano sprzęt wykorzystywany w logistyce i transporcie: nowoczesną naczepę (Wielton), wózek widłowy nowej generacji (STILL), wizyjne systemy poprawiające bezpieczeństwo transporcie wewnętrznym (STABAUTECH) oraz zestawy transportowe firmy, która jako pierwsza opatentowała rozwiązania koszyków i wózków do sklepów samoobsługowych (WANZL).

Jak mówi jedna z uczestniczek

Zobaczyliśmy nowinki technologiczne z branży transportu. Firmy szczegółowo omówiły czym się zajmują. Ciekawa była również prezentacja przedstawiciela Zarządu Dróg i Transportu pana Michała Niedźwieckiego na temat kontroli pojazdów.

Prezentacja autonomicznego mobilnego robota transportującego firmy STILL Prezentacja autonomicznego mobilnego robota transportującego firmy STILL

foto: Jacek Szabela

W sesji plenarnej przeznaczonej na prezentacje referatów wyróżnili się studenci PŁ. Jan Nowiński, który jest na III roku kierunku transport opowiedział i zademonstrował sterowanie samodzielnie wykonanego ramienia mechanicznego z chwytakiem. Z kolei Julia Fornalek studiująca logistykę na IV roku przedstawiła bardzo ciekawy referat o rodzajach środków transportu w aglomeracji Paryża i efektywnym poruszaniu się po mieście. Bardzo ciekawy referat wygłosił Krzysztof Pigla z firmy STILL prezentujący napędy wodorowe i rozwiązania innowacyjne w wózkach widłowych zmieniające intralogistykę, czyli logistykę wewnętrzną.

Student Jan Nowiński zademonstrował sterowanie samodzielnie wykonanym ramieniem mechanicznym z chwytakiem Student Jan Nowiński zademonstrował sterowanie samodzielnie wykonanym ramieniem mechanicznym z chwytakiem

foto: Jacek Szabela

Zdaniem uczestników spotkanie było bardzo udane - Jako studentka uważam, że takie dni są bardzo potrzebne - mówi uczestniczka.

Wspomniany wcześniej Jan Nowiński zaznacza

Dzień Transportu i Logistyki to bardzo ciekawe wydarzenie ułatwiające młodym ludziom, których czeka ważna decyzja wyboru studiów i swojej potencjalnej pracy, na dokładniejsze zapoznanie się z tym, co może oferować interesująca ich ścieżka. Z takich spotkań można czerpać wiele inspiracji do własnej pracy i rozwoju zainteresowań. Każdy kto chciał posłuchać i poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania miał taką możliwość. Organizowanie tego typu wydarzeń jest słuszną inicjatywą, także dlatego, że pokazuje jak wiele możliwości oferuje branża współczesnego transportu i ten kierunek studiów na Politechnice Łódzkiej.