Cały świat możliwości

29-08-2022

Znamy wyniki kolejnej edycji programu Erasmus+ z krajami trzecimi niestowarzyszonymi z programem (poza UE).

Rozstrzygnięcie nowego rozdania konkursu pozwoli społeczności akademickiej PŁ na jeszcze większą aktywność w procesie umiędzynarodowienia uczelni. Całkowita kwota dofinansowania projektu na lata 2022-2025 wyniesie około 245 000 euro. To o niemal 60 tysięcy euro więcej niż w poprzedniej edycji.

 

Partnerzy

Przyznane fundusze umożliwią koordynację około 70 mobilności dwustronnych z uczelniami w 18 krajach na niemal wszystkich kontynentach. W tegorocznej edycji projektu wśród kierunków wymiany znalazły się uczelnie z Albanii, Kosowa, Ukrainy, Gruzji, Izraela, Kazachstanu, Uzbekistanu, Bangladeszu, Chin, Indii, Japonii, Malezji, Nepalu, Singapuru, Hondurasu, Meksyku, Salwadoru oraz Stanów Zjednoczonych.

Korzyści

Projekt jest skierowany do studentów i pracowników akademickich oraz administracyjnych. Studenci i doktoranci mogą studiować (minimum 3 miesiące) w wybranej uczelni partnerskiej bądź odbyć praktykę (staż) w przedsiębiorstwie, instytucie badawczym, laboratorium, organizacji itp. Dla pracowników dydaktycznych i administracyjnych przeznaczone są intensywne, tygodniowe wyjazdy o charakterze szkoleniowo-naukowym. Są one doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, obserwowania dobrych praktyk, zawiązywania trwałych relacji międzyuczelnianych i rozwijania międzynarodowych projektów badawczych. Dwustronny charakter wymiany pozwala również na zaproszenie cenionych w świecie akademickim naukowców do poprowadzenia cyklu wykładów, warsztatów czy szkoleń z wykorzystaniem nowoczesnych, aktywnych metod kształcenia.

Gość z Izraela

Jednym z przykładów realizacji założeń i celów programu Erasmus+ w obszarze transnarodowej i transdyscyplinarnej współpracy jest lipcowa wizyta w PŁ Ofera Dahana, dyrektora Międzynarodowej Szkoły Universytetu Bar-Ilan (BIU) w Izraelu. Dyrektor Dahan mógł nie tylko zapoznać się ze strukturą i charakterem uczelni, porozmawiać z pracownikami, ale także opowiedzieć o oferowanych przez BIU kierunkach studiów, prowadzonych projektach i badaniach. Wizyty w jednostkach naszej uczelni zaowocowały znalezieniem wspólnego mianownika w wielu naukowych przedsięwzięciach.

Liczymy na to, że edycja programu Erasmus+ na lata 2022-2025 będzie obfitowała w ciekawe, międzyuczelniane i międzykulturowe spotkania, które pomogą Politechnice Łódzkiej zachować tytuł „Lidera mobilności” wśród uczelni technicznych w Polsce. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z oferty Eramus+ i otworzenia się na „cały świat możliwości”.