20 lat Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa

28-06-2022

Samorząd zawodowy inżynierów budownictwa, który zrzesza na terenie województwa łódzkiego około 7 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestolecia.

Łódzka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa (ŁOIIB) powstała 23 marca 2002 roku i od początku swojej działalności współpracuje z Politechniką Łódzką. Od 23 kwietnia 2022 r. funkcję przewodniczącego Rady ŁOIIB pełni dr hab. inż. Jacek Szer, prof. PŁ z Wydziału BAIŚ, kierownik Zakładu Budownictwa Ogólnego i Utrzymania Obiektów w Katedrze Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych.

Na rozpoczęcie roku jubileuszowego odbyła się w Łodzi konferencja „Nowoczesne technologie w budownictwie – wybrane zagadnienia” pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Politechniki Łódzkiej. Komitetowi Naukowemu przewodniczył prof. Dariusz Gawin dziekan Wydziału BAIŚ PŁ.

W uroczystym otwarciu wzięli udział licznie przybyli goście honorowi, wśród nich: dr hab. inż. Witold Pawłowski, prof. PŁ - prorektor ds. studenckich, Dorota Dąbrowska Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi oraz Adam Wieczorek – wiceprezydent Miasta Łodzi.

Podczas konferencji wygłoszono szereg ciekawych wykładów pokazujących szeroką tematykę badań prowadzonych w Politechnice Łódzkiej oraz innych instytucjach naukowych i uczelniach, jak np. Instytut Techniki Budowlanej, Politechnika Lubelska, Politechnika Krakowska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny czy Politechnika Warszawska. Między innymi omówiono kwestię deklaracji środowiskowych wyrobów budowlanych, nowoczesne metody oceny bezpieczeństwa rusztowań budowlanych, ocenę agresywności środowiska w zamkniętych żelbetowych obiektach gospodarki ściekowej. Poruszono temat druku 3D kompozytów betonowych oraz przedstawiono przykłady realizacji i obliczeń niestandardowych wzmocnień stalowych konstrukcji przestrzennych. Część referatów dotyczyła zagadnień ekologii, w tym metod zmniejszenia śladu węglowego budynków mieszkalnych, algorytmu wyboru obiektów i rozwiązań opartych na OZE, uwzględniającego wyzwania masowej termomodernizacji na przykładzie Krakowa. Konferencję zakończył niezwykle ciekawy i aktualny temat technologii cyfrowych, takich jak np. LIDAR, BIM, GIS, AI, w zarządzaniu inwestycją budowlaną.

Po zakończeniu konferencji odbyła się w Teatrze Muzycznym w Łodzi uroczysta gala jubileuszowa z udziałem kilkuset inżynierów oraz zaproszonych gości. Z okazji jubileuszu Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa serdeczne gratulacje dotyczące dotychczasowej działalności Izby złożyli Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Piotr Uściński w imieniu Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także prezydent Łodzi Hanna Zdanowska - w formie wideo - oraz osobiście: prof. Zbigniew Kledyński – prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz prof. Paweł Strumiłło – prorektor ds. rozwoju Politechniki Łódzkiej. Podczas gali wiele osób wyróżniono Złotymi i Srebrnymi Honorowymi Odznakami PIIB, Medalami Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i Złotymi Odznakami „Zasłużeni dla Budownictwa”.

23 czerwca odbyły się również ogólnopolskie obchody jubileuszu samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, zrzeszającego w naszym kraju około 120 tysięcy inżynierów.