Veolia Mechaton, czyli studencki maraton projektowy

30-01-2023

1 wyzwanie, 11 zespołów, 48 godzin na rozwiązanie problemu! Czy to scenariusz nowego hitu Netflixa? Nie, to był scenariusz VEOLIA MECHATON 2023, w którym wzięli udział studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Tak o konkursie piszą dumni ze studentów i wyników ich pracy pomysłodawcy Mechatonu – autorzy niniejszego tekstu.

 

 

Tytułowe wyzwanie, jakie Veolia postawiła przyszłym inżynierom dotyczyło odzysku ciepła od zakładu przemysłowego. Studenci mieli 48 godzin na rozwiązanie tego ambitnego zadania, a do dyspozycji mieli także swój pokój, zapasy pizzy, kawy i herbaty. Rezultaty były niesamowite.

 

Laureaci 2. miejsca w towarzystwie dziekana prof. Tomasza Kubiaka, dyrektora Adriana Sienickiego i przewodniczącegi jury dr. inż. Jacka Świniarskiego Laureaci 2. miejsca w towarzystwie dziekana prof. Tomasza Kubiaka, dyrektora Adriana Sienickiego i przewodniczącegi jury dr. inż. Jacka Świniarskiego

foto: Jacek Szabela

O konkursie mówi prof. Tomasz Kubiak, dziekan Wydziału Mechanicznego

- Mechaton to mechaniczna wersja konkursu dla informatyków pod nazwą Hackathon. Chcieliśmy pokazać, że wyzwania inżynierskie potrafią być co najmniej tak samo fascynujące - a być może nawet bardziej, gdyż dotyczą rozwiązań „fizycznych”, które mogą zostać zrealizowane w rzeczywistości. Temat projektu był zaczerpnięty z bieżących zadań realizowanych w firmie Veolia i ten praktyczny wymiar stanowił dla studentów szczególną motywację do udziału w Mechatonie. Zaprezentowane wyniki przerosły nasze oczekiwania, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pomysłów i projektów. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że sukces tego wydarzenia nie byłoby możliwy bez wsparcia i owocnej współpracy Wydziału Mechanicznego z firmą Veolia.

Laureaci 3. miejsca w mechatonie wraz z dziekanem prof. Tomaszem Kubiakiem, dyrektorem Adrianem Sienickim i przewodniczącym dr. inż. Jackiem Świniarskim Laureaci 3. miejsca w mechatonie wraz z dziekanem prof. Tomaszem Kubiakiem, dyrektorem Adrianem Sienickim i przewodniczącym dr. inż. Jackiem Świniarskim

foto: Jacek Szabela

Inicjatywę chwali też Adrian Sienicki, dyrektor Veolia Energia Łódź ds. Rozwoju

Jestem zaskoczony tak licznym udziałem studentów w Mechatonie i efektami prac grup projektowych. W krótkim czasie wypracowały one kompleksowe rozwiązania dotyczące odzysku ciepła z procesów przemysłowych. Takie właśnie zadanie - na podstawie case study z rynku łódzkiego – Veolia postawiła przed uczestnikami Mechatonu. Wszystkie wypracowane rozwiązania są bardzo interesujące i inspirujące dla naszych specjalistów. Na pewno Mechaton przyniósł konkretną wartość dla działań Veolii w zakresie innowacyjnych projektów związanych z ciepłownictwem.

Przewodniczący Jury, dr inż. Jacek Świniarski z Katedry Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji, podkreślił jak trudnym zadaniem był wybór zwycięzców

- Zespoły studentów z różnych semestrów i kierunków dały sobie radę w sposób, który była dla nas zupełnym zaskoczeniem. Pomysłowość, spostrzegawczość i dociekliwość tak określiłbym pracę osób biorących udział w Mechatonie.

Pierwsze miejsce zajął zespół studentów kierunku energetyka: Michał Ozimek (koordynator), Alicja Tworek, Bartłomiej Dyniak, Kamil Owczarczyk, Remigiusz Pietrzykowski

Drugie miejsce przyznano zespołowi: Adam Jeżyński (koordynator) i Jakub Dabbous – obaj studiują Mechanical Engineering, Maciej Tutak i Jan Nowiński – studenci kierunku transport.

Trzeci nagrodzony zespół pracował w składzie: Jakub Michalski (koordynator), Rafał Parfieniuk, Stanisław Janiak, Krzysztof Jachowicz i Amelia Kiełbasińska. Cała grupa studiuje na kierunku automatyka i robotyka.