Sukces w ekologicznym konkursie

04-04-2022

Ósma edycja konkursu Ekologiczny magister i doktor zakończyła sukcesem Politechniki Łódzkiej, największym w jego historii. Na dziewięć nagród, aż 5 przyznano za prace wykonane na wydziałach naszej uczelni.

Celem Konkursu Ekologiczny magister i doktor ogłaszanego corocznie od 2013 r. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (WFOŚiGW w Łodzi) jest wyłonienie prac związanych z ochroną środowiska, najlepszych pod względem naukowym i praktycznym, obronionych w poprzednim roku akademickim w uczelniach z terenu województwa łódzkiego.

Do oceny zgłoszonych prac Zarząd Funduszu powołał Kolegium Konkursowe w składzie: prof. Grzegorz Wielgosiński (przewodniczący) – dziekan Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ, dr hab. Magdalena Kalińska-Kula z Wydziału Zarządzania UŁ, dr Agnieszka Wolańska-Kamińska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ oraz Wiesława Szczawińska - przedstawicielka WFOŚiGW w Łodzi.

Prace zakwalifikowane do Konkursu zostały zreferowane przez ich autorów i przedyskutowane podczas zdalnego spotkania z Kolegium Konkursowym, a także poddane ocenie merytorycznej. Zarząd Funduszu nagrodził 9 prac, dwie w kategorii Ekologiczny doktor i siedem w kategorii Ekologiczny magister. Z Politechniki Łódzkiej nagrodzono autorkę pracy doktorskiej i czworo absolwentów. Nagrody w danej kategorii są równorzędne.

Kontrolowane starzenie termooksydacyjne próbek Kontrolowane starzenie termooksydacyjne próbek

foto: Malgorzata Latos-Brózio

Ekologiczny doktor

  • dr inż. Małgorzata Latos-Brózio otrzymała nagrodę w wysokości 10 tys. zł za pracę doktorską Naturalne przeciwutleniacze efektywnie stabilizujące polimery, zrealizowaną pod kierunkiem dr hab. Anny Masek, prof. PŁ. Laureatka jest adiunktem w Instytucie Technologii Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym.

Ekologiczny magister

Wśród laureatek konkursu są dwie absolwentki kierunku Chemia, specjalność Chemia analityczna i strukturalna, których promotorem był dr inż. Andrzej Żarczyński z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej na Wydziale Chemicznym:

  • mgr inż. Katarzyna Wieczorek otrzymała nagrodę za pracę Analiza i ocena preparatów nie bazujących na związkach miedzi, ograniczających powstawanie sadzy oraz emisję zanieczyszczeń z pieców na paliwa stałe,
  • mgr inż. Magdalena Szymczak nagrodzona za pracę Preparatyka i analiza sorbentów siarkowodoru z osadów pofiltracyjnych oraz rudy darniowej kawałkowej.

Nagrody za prace magisterskie otrzymali także:

  • mgr inż. Karol Tutek, absolwent kierunku Technologia chemiczna, specjalność Technologia polimerów. Nagrodzoną pracę Biodegradowalne kompozyty polimerowe modyfikowane substancjami pochodzenia konopnego napisał pod kierunkiem dr hab. Anny Masek, prof. PŁ z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników PŁ,
  • mgr inż. Natalia Misztela, absolwentka kierunku Inżynieria środowiska, specjalność - Ekologiczne źródła energii. Otrzymała nagrodę za pracę Analiza zastosowania zintegrowanych technik nanofiltracji i perwaporacji do odsalania ścieków włókienniczych, wykonaną pod kierunkiem dr inż. Joanny Marszałek z Katedry Inżynierii Środowiska Wydziału IPOŚ, we współpracy z Zakładem Technologii Biomedycznych i Ochrony Środowiska Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutem Włókiennictwa w Łodzi, gdzie opiekę sprawował dr inż. Renata Żyłła.

Tematy badań, czyli cdn…

O tematyce nagrodzonych prac i wyzwaniach badawczych jakim one sprostały piszemy w artykule Ekologiczne technologie w dziale Nauka. Tam też podajemy informację o zawodowych losach naszych absolwentów.