Sukces rekrutacyjny pomimo pandemii

28-09-2020

Trwająca pandemia koronawirusa spowodowała zmiany w wielu dziedzinach. Szkolnictwo wyższe nie jest wyjątkiem – tryb zajęć, wyjazdy zagraniczne, wymiana studentów oraz pracowników – wszystko zostało wywrócone do góry nogami.

 

 

Najbardziej narażona na niekorzystne zmiany stała się współpraca międzynarodowa. Zamknięcie granic, odwołanie mobilności, strach przed wyjazdami czy obowiązek odbycia kwarantanny – wszystko to zapowiadało, że musimy liczyć się z wyraźnym spadkiem we wskaźnikach umiędzynarodowienia. Na tę trudną sytuację polskie uczelnie reagowały na różne sposoby. Niektóre skupiały się na promocji studiów oraz współpracy w obrębie kraju. Inne postawiły na swoiste wygaszenie aktywności i przeczekanie trudnego czasu pandemii. Politechnika Łódzka przyjęła trzeci typ strategii, polegający na zintensyfikowaniu promocji międzynarodowej, ale za pomocą nowych metod i rozwiązań.

Kandydaci z całego świata

Wyniki pierwszej tury rekrutacji cudzoziemców w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 pokazały, że wybrana przez Politechnikę Łódzką strategia była prawidłowa. CWM PŁ odnotowało aż 57 proc. wzrost liczby aplikacji, które przesłali kandydaci z 45 krajów. Jak co roku, największą liczbę chętnych stanowią sąsiedzi ze Wschodu. Ponad 25 proc. wszystkich zgłoszeń przyszło z Ukrainy, a 12 proc. z Białorusi. Tegoroczną nowością jest duża liczba aplikacji kandydatów z Nigerii – ponad 8 proc. O studiach na PŁ marzą też młodzi ludzie m.in. z Kazachstanu, Azerbejdżanu, Rosji, Tanzanii, Etiopii, Zimbabwe, Togo, Kolumbii czy Sri Lanki. Pomimo zwiększonej liczby aplikacji, w ramach realizacji polityki jakości kształcenia na Politechnice Łódzkiej, spora część kandydatów nie została przyjęta na studia z powodu niespełnienia wymagań (formalnych oraz merytorycznych lub po prostu niskich wyników kształcenia w uczelni macierzystej).

Mogłoby się zdawać, że kandydaci zagraniczni aplikują jedynie na kierunki prowadzone w języku angielskim i francuskim, ale prawda jest taka, że ponad 70 proc. osób, które dostały się na I stopień studiów oraz ponad 29 proc. tych, którzy dostali się na studia II stopnia, podejmie kształcenie w języku polskim.

Zgłoszenia na studia pierwszego stopnia

Najwięcej studentów zagranicznych przyjęli: Centrum Kształcenia Międzynarodowego (prawie 30 proc. kandydatów) oraz Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (ponad 23 proc.). Nie zaskakuje fakt, że kandydaci najchętniej aplikowali na kierunki Informatyka oraz Informatyka Stosowana, ale dużym zainteresowaniem cieszyły się też takie, jak Biomedical Engineering, Mechanical Engineering, Computer Science oraz Automatyka i Robotyka.

Zgłoszenia na studia drugiego stopnia

Najwięcej, bo około 50 proc. kandydatów, przyjęło CKM. Ponad 13 proc. przyjął Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji, a ponad 11 proc. Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Najwięcej osób, prawie 35 proc., chce studiować Computer Science and Information Technology, a po 10 proc. wszystkich przyjętych kandydatów będzie studiować Zarządzanie, Master of Business Studies oraz Energy Systems in the Built Environment.

Co ważne, powyższe liczby nie są ostatecznymi wynikami rekrutacji kandydatów zagranicznych. W tym roku, szczególnie z myślą o absolwentach PŁ, prowadzona jest dodatkowa rekrutacja dla osób, które są już w Polsce i mają polską wizę lub kartę pobytu. Takie osoby będą mogły zaaplikować na wolne miejsca w ramach wyznaczonych limitów.