Studenci Roku Akademickiego 2023/24

13-11-2024

Nagrodzeni honorowymi dyplomami studenci nie tylko osiągają doskonałe wyniki w nauce, ale także pokazują, że nauka i edukacja to więcej niż wysoka średnia – to także udział w życiu społecznym i otwartość na drugiego człowieka.

Prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Witold Pawłowski, prof. PŁ, przedstawiając dziesięcioro najlepszych, podkreślił -

Laureaci, których dziś honorujemy, to osoby zaangażowane w działania proekologiczne, działania promujące zrównoważony rozwój, kampanie podnoszące świadomość społeczną, a także pomoc kolegom i koleżankom czy osobom z mniej uprzywilejowanych środowisk. Ich aktywność w uczelni, na rzecz społeczności akademickiej, ale także poza nią, pokazuje, że wartości, o których często mówimy – jak troska o klimat, równość i otwartość – mogą przeradzać się w konkretne, pozytywne działania. Dzięki nim nasza uczelnia jest miejscem jeszcze bardziej świadomym, otwartym i społecznie zaangażowanym.

    Najlepsi studenci roku akademickiego 2023/2024 Najlepsi studenci roku akademickiego 2023/2024

    foto: Marcin Szmidt

    Laureatów wyłoniono na każdym wydziale PŁ oraz w Centrum Kształcenia Międzynarodowego.

    Wyróżnienia wręczył rektor prof. Krzysztof Jóźwik oraz przewodnicząca Samorządu Studenckiego Julia Gwóźdź.

    Laureaci

    • Rafał Bartosiak, student Mechanical Engineering. Zaangażowany w prace badawcze, w tym w projekt Lider XI „NUTRIA” oraz badania dotyczące nowoczesnych materiałów do turbin wiatrowych w projekcie GUST. Angażuje się również w działania na rzecz osób niewidomych w Fundacji Prowadnica, gdzie wykorzystuje technologie druku 3D do tworzenia gier i pomocy naukowych. Jego zaangażowanie i osiągnięcia zostały docenione przyznaniem stypendiów „do potęgi” PŁ i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
    • Jeremi Przewoźny, student Smart Manufacturing. W swojej pracy inżynierskiej zaproponował użycie nowatorskiego sposobu sterowania łopatami turbin, co przynosi wzrost uzysku energetycznego z komercyjnych turbin wiatrowych w skali roku. Jako jedyny student z PŁ uczestniczył w konferencji TurboExpo organizowanej w czerwcu 2024 w Londynie przez American Society of Mechanical Engineers. Finansowanie na udział w konferencji pozyskał od ASME dzięki zakwalifikowaniu się do programu IGTI-4-CEE dla najzdolniejszych studentów z regionu Central Eastern Europe. Obecnie realizuje studia w ramach indywidualnej ścieżki obejmującej prace nad publikacją opartą na rozwiniętym przez niego kodzie obliczeniowym, dotyczącą bilansu energetycznego województwa łódzkiego.
    • Wojciech Welfle, student informatyki na Wydziale EEIA. W ostatnim semestrze uzyskał średnią 5.0, a współpracując z Commerzbankiem zbudował stronę internetową dla studentów, umożliwiającą im udział w hackathonie „Collabothon" z pulą nagród 10 000 euro. PŁ była partnerem tego wydarzenia. W finale konkursu inżynierskiego „The New Solution”, organizowanego przez Stowarzyszenie Studentów BEST, zdobył wyróżnienie. Jest członkiem studenckiego koła naukowego UbiComp.
    • Jakub Józiewicz, obecnie doktorant w ISD, który jako aktywny członek SKN NANO, współkoordynował projekty naukowe dotyczące odzyskiwania metali ciężkich z wody oraz syntezy ekologicznych hydrożeli, finansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jako współautor publikacji naukowych i referatów, brał udział w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych. Zdobył złoty medal na międzynarodowych targach w Tajwanie. Angażował się w promocję Wydziału Chemicznego, a także zdobył doświadczenie jako członek załogi w międzynarodowych regatach The Tall Ships.
    • Aleksandra Rudnicka, studentka inżynierii wzornictwa przemysłowego, która oprócz doskonałych wyników w nauce, aktywnie uczestniczy w promocji Wydziału TMiWT i Uczelni, biorąc udział w wydarzeniach takich, jak Research Week, Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, a także w wyjazdach promocyjnych do szkół średnich. Jako prezes SKN ECOresearch, prowadziła badania nad ekologicznymi zamiennikami słomek polietylenowych, których efekty zaprezentowała na konferencjach i w naukowej publikacji.
    • Karina Skura, studentka biogospodarki zrównoważonej. Jest aktywną członkinią SKN BioMass, angażuje się w organizację wydarzeń promujących Wydział BiNoŻ i Uczelnię, np. Festiwal Nauki Techniki i Sztuki, czy Wrocławski Salon Maturzystów. Jako młoda badaczką realizuje projekty naukowe, które zaowocowały publikacjami oraz zgłoszeniem patentowym na ekologiczny materiał opakowaniowy. Włącza się w działania popularyzujące naukę, wygłaszając wykłady dla młodzieży w ramach cyklu Zawód: Naukowiec.
    • Maria Brzezińska, studentka architektury, która uzyskała imponującą średnią 4,99 w ostatnim roku. Jej działalność obejmuje współautorstwo specjalistycznych publikacji z zakresu systemów przeciwpożarowych oraz ochrony budynków, co przyczynia się do rozwoju wiedzy w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego. Ponadto jej prace artystyczne, prezentowane na wystawach międzynarodowych, takich jak Lodz Design Festival oraz International Symposium on Fire Safety, łączą sztukę z technologią, co wzbogaca społeczność akademicką i kulturalną o nowatorskie spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.
    • Aleksandra Browarska, studentka matematyki stosowanej, która jako Przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego na Wydziale FTIMS, aktywnie reprezentowała studentów na oficjalnych wydarzeniach. Jej zaangażowanie obejmowało udział w projektach promocyjnych oraz organizację akcji charytatywnych, takich jak Operacja: Mikołajki i Pink Lips Challenge, kampanii społecznej wspierającej profilaktykę raka szyjki macicy. Dzięki szacunkowi i życzliwości wobec innych studentów, stała się wzorem liderki wspierającej społeczność akademicką.
    • Jakub Grząsik, student zarządzania i inżynierii produkcji. Skutecznie zrealizował szereg inicjatyw aktywizujących społeczność Wydziału OiZ, w tym organizację Dnia Wydziału, Tygodnia Juwenaliowego, oraz współorganizację zbiórki krwi. Koordynował także powrót studenckiej Konferencji Szkoleniowo-Integracyjnej WYPAS oraz stworzył Forum Organizacji Studenckich, co usprawniło współpracę między kołami naukowymi.
    • Patryk Szreter, student inżynierii środowiska, który osiągnął średnią 4,85 oraz aktywnie uczestniczy w projektach badawczych, w tym nad nowymi membranami do oczyszczania wody, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Jest także zaangażowany w życie uczelni przez Wydziałową Radę Samorządu, koło naukowe SKaNeR oraz badania geomorfologiczne Marsa w zespole Raptors. Zdobył wiele prestiżowych stypendiów oraz stale rozwija swoje umiejętności, co podkreśla jego wyjątkowe zaangażowanie w rozwój naukowy i społeczny.