PŁ i Renault wspólnie o elektromobilności

04-03-2020

W Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej odbyła się konferencja „Elektromobilność 2020” zorganizowana razem z łódzkim dealerem samochodów Renault – Jaszpol.

Pomysł na wydarzenie narodził się w odpowiedzi na rosnącą wagę zagadnienia elektromobilności, zarówno globalnie, jak i lokalnie. Biorąc pod uwagę wymogi Unii Europejskiej dotyczące poprawy jakości powietrza oraz coraz większe kwoty inwestowane przez koncerny w produkcję samochodów elektrycznych, również Polska staje w tej chwili w obliczu wyzwania, jakim jest transport nisko i zeroemisyjny.

 

 

Celem konferencji zorganizowanej przez Jaszpol 3 marca 2020 roku było nie tylko odniesienie się do wspomnianej rewolucji i omówienie wizji transportu miejskiego wg. marki Renault, ale również przybliżenie tematów istotnych z punktu widzenia uczelni technicznej, a związanych z szeroko pojętym zagadnieniem pojazdów z napędem elektrycznym.

Rektor PŁ, prof. Sławomir Wiak, wziął udział w jednym z paneli dyskusyjnych Rektor PŁ, prof. Sławomir Wiak, wziął udział w jednym z paneli dyskusyjnych

foto: Jacek Szabela

Poruszone zostały kwestie, takie jak infrastruktura sieci ładowania aut elektrycznych w Polsce, procedury odbioru stacji ładowania czy też możliwości wykorzystania ustawy o elektromobilności przez władze samorządowe.

Wspólnie z prezesem firmy Jaszpol, Krzysztofem Jaroszewiczem, konferencję, jako gospodarz, otworzył rektor PŁ, prof. Sławomir Wiak, który wziął również udział w jednym z paneli dyskusyjnych. Pytany o sens inwestowania w elektromobilność, wyraźnie zaznaczył istotność tematu, zwłaszcza z perspektywy młodego pokolenia. – Na wszelkie zjawiska patrzę jako edukator młodzieży i widzę, że jest skupiona przede wszystkim na nowych technologiach. Nie trzeba mówić, jak bardzo są one potrzebne. Młodzi ludzie tworzą grupy projektowe, gdzie jednym z elementów ich zainteresowania jest właśnie elektromobilność – podkreślił. Jaka jest lub może być rola szkoły wyższej w przypadku omawianego zagadnienia? – Uczelnia powinna wspierać, a przy tym sama implementować nowe technologie. Jeśli mówimy o elektromobilności, o pojazdach autonomicznych, nie obejdzie się bez wdrożenia unikalnych rozwiązań w zakresie transmisji danych – mówi rektor Wiak. – Pierwszy krok, który zrobiła Politechnika Łódzka, to otwarcie, jako pierwsza uczelnia w kraju, nowego Centrum Kompetencji 5G. Na naszym kampusie uruchomiona zostanie również pierwsza w Polsce sieć pilotażowa 5G. Te inwestycje przemyślane są również pod kątem rozwoju pojazdów zasilanych napędem elektrycznym – dodaje.

Patronat honorowy nad konferencją firmy Jaszpol objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.