Nowoczesna diagnostyka stawu kolanowego

04-04-2025

W ramach programu LIDER powstanie przełomowy system diagnostyki więzadeł stawu kolanowego, który znacząco usprawni proces diagnostyczny. Dzięki najwyższej precyzji pomiarów, zgodnych z oczekiwaniami specjalistów oraz pełnej nieinwazyjności dla pacjenta, system ten przyczyni się do poprawy jakości życia pacjentów oraz zwiększy skuteczność leczenia uszkodzeń więzadeł stawu kolanowego.

 

 

Projekt ten uwzględnia ruchy zginania i prostowania, przywodzenia i odwodzenia oraz ruchy rotacyjne, co pozwoli na kompleksową analizę funkcji stawu.

Pomiar będzie odbywać się w sześciu stopniach swobody, analizując ruch nie tylko w płaszczyźnie strzałkowej, ale także w czołowej i poprzecznej. Parametry ruchu oraz obciążenia zostaną dostosowane do możliwości fizycznych stawu kolanowego i wymagań lekarzy diagnostów.

Osoba w laboratorium ltrzymająca model ludzkiego stawu kolanowego. W tle znajdują się różne urządzenia i maszyny. Dr inż. Katarzyna Piasecka

foto: Marcin Szmidt

Zastosowanie systemu motion capture oraz układu czujników ultradźwiękowych umożliwi precyzyjne określenie przemieszczeń kości względem siebie – bez konieczności montowania trackerów bezpośrednio na kościach. Dzięki temu proces pomiarowy będzie całkowicie nieinwazyjny i nie będzie wymagać ingerencji w strukturę tkanek.

Dodatkowo opracowana zostanie metoda prezentacji wyników oraz stworzona baza danych, umożliwiająca specjalistom z zakresu diagnostyki medycznej ich skuteczną interpretację.

Prace nad system prowadzić będzie zespół naukowców z Instytutu Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn Politechniki Łódzkiej oraz Kliniki Ortopedii i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.w składzie :dr inż. Katarzyna Piasecka, dr inż. Michał Krygier, dr inż. Sandra Zarychta, lek. Grzegorz Kałużyński.