Naukowo - biznesowy dyskurs o biopreparatach

11-10-2022

Po raz pierwszy w Polsce odbyło się (29 września) ogólnopolskie seminarium naukowe „Biopreparaty mikrobiologiczne w przemyśle, rolnictwie i środowisku” zorganizowane przez Katedrę Biotechnologii Środowiskowej na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ. Było ono przestrzenią do międzysektorowego dyskursu naukowego uwzględniającego aktualne, konkretne potrzeby i oczekiwania rynku biopreparatów różnego przeznaczenia, w zakresie ich opracowywania i komercjalizacji. Ważnym zatem elementem spotkania była wymiana doświadczeń oraz integracja i nawiązanie szerszej współpracy jednostek naukowych ze środowiskiem biznesowym.

Udział w seminarium, którego wysoką rangę naukową potwierdziły patronaty Rektora PŁ, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, wzięło ponad 80 uczestników.

W czasie panelu dyskusyjnego W czasie panelu dyskusyjnego

foto: Jarosław Domański

Wśród nich gościliśmy uznanych naukowców z Państwowych Instytutów Badawczych, takich jak Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu; Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, a także z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W konferencji wzięli udział także doktoranci oraz studenci Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności.

Obrady poprzedziła krótka inauguracja z udziałem władz dziekańskich, przewodniczącej Łódzkiego Oddziału PTM prof. Beaty Gutarowskiej, a także przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego seminarium dr hab. inż. Justyny Szulc.

Uczestnicy wysłuchali 15 interesujących wykładów wygłoszonych przez najwybitniejszych polskich specjalistów z zakresu zrównoważonych strategii produkcji roślinnej, biologicznych środków ochrony roślin, biostymulatorów oraz preparatów probiotycznych dla produkcji zwierzęcej i w ochronie pszczoły miodnej.

Bardzo ciekawym uzupełnieniem aspektów technologicznych produkcji biopreparatów były wykłady pracowników Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ na temat wytwarzania mikrokapsułek i metod liofilizacji preparatów biologicznych oraz wykład dotyczący suszenia rozpyłowego.

Seminarium zakończył panel z udziałem naukowców i specjalistów z Centrum Transferu Technologii PŁ oraz burzliwa dyskusja dotycząca możliwości i ograniczeń dla zastosowania preparatów biologicznych w nadchodzących dekadach.

Uczestnicy zgodnie wyrazili potrzebę kontynuacji tego typu spotkań w formie konferencji organizowanych cyklicznie.