Ostatnie już w tym roku spotkanie z cyklu „Czwartkowe Forum Kultury” gościło Marię Pomianowską - profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, światowej sławy propagatorkę polskiej i zagranicznej muzyki etnicznej.
Multiinstrumentalistka, wokalistka, pedagog, kompozytor - artystyczny dorobek Marii Pomianowskiej ma bardzo wiele twarzy. Łączy je ogromna miłość do muzyki i pasja do odkrywania tego, co w niej nieznane i zapomniane.
Profesor Marię Pomianowską szczególnie fascynuje polska muzyka etniczna, szczególnie ta grana na nietypowych i rzadkich instrumentach, takich jak np. suka biłgorajska (staropolski smyczkowy instrument muzyczny). Kocha także muzykę dalekiego wschodu, np. indyjską.
Profesor Maria Pomianowska założyła też kilka zespołów muzycznych - Acus Poloniae, San-Nin Trio, Raga Sangit czy Zespół Polski. Jest wierna idei muzyki jako uniwersalnego języka świata, łączącego ludzi z zupełnie odmiennych kręgów kulturowych. Przykładem wcielenia w życie tych założeń są m.in. bardzo dobrze przyjęte przez krytyków i melomanów płyty Marii Pomianowskiej - „Chopin na 5 kontynentach” czy „Moniuszko z 1000 i jednej nocy”.
Środowisko kulturalne wielokrotnie doceniało zasługi i wysiłki artystki dla krzewienia polskiej kultury muzycznej. Dowodem tego są liczne odznaczenia państwowe i artystyczne, które otrzymała Maria Pomianowska, takie jak m.in. Nagroda Norwida w dziedzinie muzyki czy Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Podczas czwartkowego spotkania nie zabrakło emisji licznych materiałów wideo, a także pokazu zdjęć, odnoszących się do różnych etapów kariery artystki i budzących duże zainteresowanie zgromadzonej na sali publiczności.