„Polish Presidency on the Horizon” to temat tegorocznej, trzeciej już edycji Horizon4Poland. Konferencja, organizowana przez Sieć Badawczą Łukasiewicz oraz Branżowe Punkty Kontaktowe, pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rokrocznie łączy przedstawicieli świata biznesu z podmiotami sektora publicznego. Wśród uczestników znalazła się również Politechnika Łódzka.
W tym roku tematyka spotkania skupiła się na celach i wyzwaniach, jakie przyniesie polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się w styczniu 2025 roku. Podczas tej sześciomiesięcznej prezydencji będzie realizowany program wypracowany wspólnie z Danią i Cyprem, które po Polsce przejmą prezydencję. Jednym z priorytetów unijnej polityki jest rozwój technologii mających zastosowanie w obronności.
Horizon4Poland to wydarzenie networkingowe, które koncentruje się na szansach, jakie niesie dla Polski udział w projektach finansowanych z programu Horizon. Tegoroczna edycja odbyła się w Warszawie w dniach 13-14 listopada. Horizon Europa (na lata 2021-2027) to największy w historii UE program w zakresie badań naukowych i innowacji. Unia Europejska przeznaczy na jego realizację blisko miliard euro, przede wszystkim na rozwój technologii i jej wdrażanie w gospodarce europejskiej. Polska prezydencja w Radzie jest również szansą na zacieśnienie współpracy między Polską a pozostałymi krajami Unii Europejskiej.
Przedstawicielki Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości Politechniki Łódzkiej, mgr Irmina Kwiatek i mgr inż. Patrycja Lachowska, wzięły udział w tegorocznej konferencji Horizon4Poland, dostrzegając perspektywy, jakie program Horizon niesie dla rozwoju naszej uczelni. Udział w programie Horizon to szansa na pozyskanie finansowania na rozwój nowych technologii, które powstają w Politechnice Łódzkiej, jak również na dynamizację ich wdrożenia i komercjalizacji.