AOPŁ powstała w październiku 2005 r. z inicjatywy ówczesnego rektora PŁ prof. Jana Krysińskiego i pani mgr Grażyny Sikorskiej. Dyrygentem od początku istnienia orkiestry jest prof. Ryszard Jan Osmoliński – skrzypek, dyrygent, pedagog, zasłużony dla kultury i oświaty polskiej oraz laureat międzynarodowych konkursów muzycznych. Asystentem dyrygenta jest Piotr Wójcik - absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi.
Członkami zespołu są studenci i absolwenci Politechniki Łódzkiej, a także studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego i Akademii Muzycznej w Łodzi. Życie Uczelni rozmawia z Jakubem Kierzkowskim, członkiem Orkiestry, grającym z nią od 6 lat, a od niedawna prezesem Zarządu AOPŁ.
ŻU: To już 13. rok grania naszej Orkiestry. Opowiedz o jej sukcesach z punktu widzenia jej członka.
Jakub Kierzkowski: Moja przygoda z AOPŁ rozpoczęła się od pierwszego roku studiów. Wcześniej grałem w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP Śmiłowice. Gdy przyjechałem do Łodzi nie mogłem już tam tak często grać, więc dowiedziałem się o politechnicznej orkiestrze od razu chciałem do niej dołączyć.
Od początku swojej działalności AOPŁ ma na swoim koncie wiele sukcesów, a największe z nich to tournée po Włoszech i Austrii i koncert w Watykanie, na Pl. Św. Piotra podczas Audiencji Generalnej Ojca Świętego Benedykta XVI. Ważne też były: Tournée po Ukrainie, udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr i Chórów w Baden-Baden w Niemczech, gdzie zostaliśmy uhonorowani Złotym Dyplomem oraz koncerty w Chorwacji, pod wieżą Eiffla w Paryżu we Francji, tournée po Szwajcarii.
Dla nas – członków Orkiestry były to niezwykle ciekawe wyjazdy i znakomita okazja do zaprezentowania naszej muzyki, a gramy utwory klasyczne i rozrywkowe, często aranżowane specjalnie dla nas przez Joannę Koszewską. Podczas koncertów ogólnopolskich i zagranicznych podkreślamy, że jesteśmy z Łodzi i z Politechniki Łódzkiej, bo działalność orkiestry to również promocja Politechniki Łódzkiej.
ŻU: Bardzo uroczyście obchodziliście 10-lecie Orkiestry. To także był sukces.
JK: W styczniu 2016 r. orkiestra zagrała koncert Jubileuszowy z okazji 10-lecia działalności na estradzie Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Bilety na koncert rozeszły się w przeciągu kilku dni. Wydarzenie - wspólnie z dyrygentem - przygotował Jerzy Pela - ówczesny prezes orkiestry. Gościnnie wystąpił z nami Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej.
AOPŁ nagrała też materiał oraz wydała płytę CD ze światowymi przebojami muzyki filmowej.
ŻU: Jesteś zaangażowany w organizację działań Orkiestry, zostałeś prezesem Zarządu. Jak idzie praca i jak udaje się realizować ambitne plany?
JK: W październiku 2017 r. odbyły się kolejne wybory do Zarządu i ja stoję na jego czele. Wiceprezesem jest Katarzyna Ciereszko, a członkami zarządu są: Patrycja Steinberg, Tobiasz Obrębski, Karolina Rzezicka i Wiktoria Banaś. Pierwszym zadaniem po wyborach była „Akcja – rekrutacja”, dzięki temu skład orkiestry powiększył się do 50 osób. W listopadzie Orkiestra udała się na trzydniowe warsztaty muzyczne w okolice Poznania do Tarnowa Podgórnego. Dzięki temu skład orkiestry został lepiej przygotowany na zbliżające się koncerty. 29 listopada 2017 r. w Sali Widowiskowej PŁ Orkiestra zagrała koncert „Kamera – Akcja!” dla przyjaciół, rodzin, studentów i pracowników PŁ. Koncert okazał się strzałem w dziesiątkę, zainteresowanie koncertem przerosło oczekiwania. Prorektor ds. studenckich Witold Pawłowski, prof. PŁ po koncercie złożył na ręce dyrygenta i Zarządu podziękowania za wspaniale zorganizowany występ, a mgr Janina Mrozowska, dyrektor Osiedla Akademickiego powiedziała: Dawno nie widziałam żeby komuś udało się zapełnić tę salę aż tak po brzegi. W związku z tak ciepłym przyjęciem i owacjami na stojąco Orkiestra postanowiła, że na wiosnę zostanie z organizowany kolejny koncert o podobnym charakterze. 12 grudnia 2017 r. AOPŁ została zaproszona do Filharmonii na 25-lecie cyklu „Muzyki na Politechnice”. Byliśmy tam jednym z kilku wykonawców. 19 grudnia Orkiestra zagrała na Wigilii Samorządu Politechniki Łódzkiej, a dzień później miała własną Wigilię, na której został podsumowany 2017 rok.
ŻU: Co ciekawego przyniesie Orkiestrze rok 2018?
JK: Ten rok będzie dla członków orkiestry jeszcze bardziej pracowity, ponieważ już od marca zaczną się przygotowania do tournée po Włoszech, zaplanowanego na początek maja. 18 kwietnia planujemy kolejny koncert dla przyjaciół, rodzin, studentów i pracowników PŁ, który będzie również próbą generalną przed tournée, a zarazem będzie to koncert premierowy. Najtrudniejsze zadanie czeka nas na początku czerwca, ponieważ planujemy zorganizowanie pierwszego J.KStudenckiego Festiwalu Muzycznego na Politechnice Łódzkiej . Chcemy zaprosić między innymi orkiestry z AGH w Krakowie, SGGW w Warszawie i Politechniki Wrocławskiej. To może być trudne zadanie, ponieważ takie wydarzenie będzie organizowane po raz pierwszy i nie wiadomo jakim zainteresowaniem będzie się cieszyło.
ŻU: Jesteś studentem Politechniki Łódzkiej. Jak udaje ci się łączyć studia i pracę w Orkiestrze, która wymaga przecież od jej członków wielogodzinnych przygotowań, wyjazdy też nie pomagają w nauce.
JK: Jestem studentem II stopnia Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Udało mi się, bo mogę robić to, co lubię najbardziej: wybrałem ciekawe studia i mogę grać w Orkiestrze. Dobra organizacja dnia pozwala wszystko nieźle połączyć. Mam jeszcze czas na nieco „życia towarzyskiego”.
Poza próbami i koncertami członkowie orkiestry spotykają się na wspólnych imprezach, np. chodzimy na kręgle, a także do teatru muzycznego.