Życie Uczelni nr 176


  Nagroda Rektorów trafiła do naukowców PŁ i UMed

Od prawej: rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik, dr n. med. Ewa Tyczkowska-Sieroń, dr inż. Ryszard Kapica i rektor UMED w Łodzi prof. Janusz Piekarski
Marcin Szmidt

Uroczyste wręczenie Nagrody Jego Magnificencji Rektora Politechniki Łódzkiej oraz Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za najlepszą oryginalną publikację naukową 2025 roku odbyło się 23 czerwca.

 




  Realne wyzwania biznesowe w formie międzynarodowego hackathonu – BIP na Politechnice Łódzkiej

Uczestnicy BIP podczas wprowadzenia do hackathonu
arch. uczestników BIP 2026

W dniach 8–12 czerwca 2026 r. Politechnika Łódzka była gospodarzem międzynarodowego programu Blended Intensive Programme (BIP), realizowanego w ramach sieci ECIU. Cała inicjatywa była koordynowana przez zespół: Sebastian Bakalarczyk, Agnieszka Pietras oraz Iwona Staniec. Programy „Digital Development Roadmaps” oraz „Digital Maturity Auditing and Process Optimization” przyciągnęły studentów z uniwersytetów z Finlandii, Francji, Włoch, Łotwy, Węgier, Niemiec, Estonii, Litwy i Polski, którzy w ramach hackathonu pracowali w międzynarodowych zespołach intensywnie przez kilka dni nad rzeczywistymi problemami biznesowymi. 



  Badania nagrodzone przez ORLEN

Laureaci konkursu, pierwsza z lewej dr inż. Ewelina Sobolewska
arch. organizatorów

W Muzeum Gazowni Warszawskiej podczas konferencji ORLEN Biomethane Meeting (16 czerwca 2026 r.) ogłoszono wyniki konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie dotyczące technologii biogazu i biometanu, organizowanego przez ORLEN. II miejsce w kategorii „Rozprawa doktorska” zdobyła dr inż. Ewelina Sobolewska.



  Siła relacji, doświadczenia i współpracy (Film)

Pracodawcy biorący udział w konkursie "Najlepszy Pracodawca"
Marcin Szmidt

Inspirujące spotkania, wymiana doświadczeń, nowe perspektywy zawodowe i partnerstwo, które realnie wpływa na rozwój młodych talentów – tak można podsumować galę zorganizowaną 17 czerwca 2026 roku w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. Wydarzenie stało się zwieńczeniem dwóch ważnych inicjatyw realizowanych przez Biuro Karier PŁ: II edycji programu mentoringowego „Siła Wspólnoty” oraz VII edycji konkursu na „Najlepszego Pracodawcę województwa łódzkiego według studentów PŁ”.

Zdjęcia z wydarzenia



  Sukces studentów Politechniki Łódzkiej w Pierwszym Akademickim Pucharze Polski w golfie

Na polu golfowym
Mikołaj Cholaś

Na Pomorzu na polu Postołowo Golf & Country Club odbył się 30 maja pierwszy Akademicki Puchar Polski w golfie. Wzięło w nim udział prawie 80 uczestników z 18 polskich uczelni, w tym dwoje studentów Politechniki Łódzkiej, którzy zanotowali bardzo dobre występy zajmując miejsca na podium w swoich klasyfikacjach.



  Bank z medalami rozbity - 15 medali dla Politechniki Łódzkiej na Integracyjnych Mistrzostwach Polski AZS w Lekkoatletyce

Lekkoatlecie z PŁ
Teresa Biela Jesionowska

Studenci Politechniki Łódzkiej po raz kolejny udowodnili, że pasja, determinacja oraz systematyczna praca prowadzą do znakomitych wyników. Zawodom lekkoatletycznym rozegranym w dniach 12-14 czerwca 2026 r. w Gdańsku towarzyszyły niesamowite emocje, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.

 




  Politechnika Łódzka wyróżniona za zaangażowanie w honorowe krwiodawstwo

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik odebrał wyróżnienie dla PŁ
arch. prywatne

Są takie działania, których efektów nie da się zmierzyć liczbą punktów, publikacji czy zrealizowanych projektów. Ich wartość wyraża się w uratowanym zdrowiu, a często także życiu drugiego człowieka. Tegoroczny Światowy Dzień Krwiodawcy przyniósł Politechnice Łódzkiej wyjątkowy powód do dumy.