Było ŚWIATowo

14-12-2023

W budynku Trzech Wydziałów na Wydziale Organizacji i Zarządzania odbył się doroczny Corning Day. Tegoroczna edycja została zorganizowana pod hasłem „ŚWIATłowód, który łączy świat”. Tradycyjnie, organizatorem była firma Corning Optical Communications Polska, przy współudziale Politechniki Łódzkiej oraz studentów, w szczególności Studenckiego Koła Młodych Mikroelektroników sekcji Fiber Optics Club.

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także gra terenowa, w ramach której studenci odwiedzili 10 „krajów” zlokalizowanych na wydziałach: Mechanicznym, Chemicznym, EEIA, FTIMS oraz OiZ.

Corning Day rozpoczęto uroczyście na Wydziale OiZ. Prorektor ds. rozwoju PŁ prof. Paweł Strumiłło wspomniał historię rozwoju Corninga, jako światowego lidera nie tylko technologii światłowodowych, a także docenił prawie 10-letnią szeroką współpracę PŁ z naszym partnerem przemysłowym. Łukasz Srogosz, dyrektor Zakładu Corning Optical Communications w Strykowie swoje wystąpienie także skoncentrował na tym, jak Corning łączy studentów PŁ ze światem biznesu.

Głos zabiera prorektor prof. Paweł Strumiłło Głos zabiera prorektor prof. Paweł Strumiłło

foto: arch. autorek

Wystąpienie Łukasza Srogosza, dyrektora Zakładu Corning Optical Communications Wystąpienie Łukasza Srogosza, dyrektora Zakładu Corning Optical Communications

foto: arch. autorek

Głównym punktem otwarcia był wykład Anny Kaczuby „Łańcuch dostaw, który jak światłowód łączy świat”. Jako doskonały menedżer i wieloletni praktyk wprowadziła studentów w tematykę łańcucha dostaw oraz problemów o charakterze lokalnym i globalnym, wpływających na efektywność działania i produkcji Zakładów Corning.

Dr inż. Mateusz Łakomski z Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych PŁ, wykładowca zajmujący się technologiami światłowodowymi przedstawił ścieżkę bloków obieralnych realizowanych na kierunku elektronika i telekomunikacja. Jeden z nich „Automatyzacja pomiarów światłowodowych” jest realizowany także w laboratoriach firmy Corning.

Dr inż. Mateusz Łakomski - prezentacja bloku obieralnego Dr inż. Mateusz Łakomski - prezentacja bloku obieralnego

foto: arch. autorek

Ścieżka ta cieszy się dużym zainteresowaniem studentów, którzy już na wczesnym etapie edukacji dołączają do Studenckiego Koła Młodych Mikroelektroników, sekcji Fiber Optics Club. O pracach badawczych prowadzonych w Kole opowiedział jeden z jego członków Krzysztof Pęczek, student 5. semestru elektroniki i telekomunikacji, biorący aktywnie udział w pracach badawczych nad czujnikami światłowodowymi.

O pracach badawczych prowadzonych w Kole Młodych Mikroelektroników mówi Krzysztof Pęczek O pracach badawczych prowadzonych w Kole Młodych Mikroelektroników mówi Krzysztof Pęczek

foto: arch. autorek

Pierwszą część programu Corning Day zamykały prezentacje pracowników firmy Corning, absolwentów Politechniki Łódzkiej, którzy opowiedzieli młodszym kolegom o swojej ścieżce kariery, począwszy od studiów na Politechnice Łódzkiej aż po przygodę, jaką okazała się praca w Corning.

Po poczęstunku i networkingu przyszedł czas na grę terenową. Studentom podobała się możliwość dyskusji ze specjalistami na temat różnych szczegółów technicznych, a także rozmów z młodymi pracownikami firmy. Kolejne wydarzenie już za rok!