TEXTIL2024 Young Fashion Design Politechnika Łódzka

23-04-2024

Uczniowie zainteresowani szeroko pojętą modą i tematami włókienniczo – odzieżowymi ze szkół ponadpodstawowych z różnych zakątków całej Polski wzięli udział w Ogólnopolskim seminarium TEXTIL2024 Young Fashion Design Politechnika Łódzka.

Przyjechali na Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów z dużą liczbą bardzo ciekawie przygotowanych i dojrzałych projektowo prac konkursowych. Miały one różne formy: kolekcji pokazywanych na wybiegu przez modelki lub umieszczonych na manekinach, a także prezentacji multimedialnych. Seminarium, w kontynuowanej z powodzeniem od lat formule, to także KREATYWNE WARSZTATY, które cieszą dużym zainteresowaniem, dodatkowo umożliwiając uczniom zwiedzanie Wydziału oraz zapoznanie się z prowadzonymi pracami badawczymi.

W otwarciu konferencji uczestniczył prorektor ds. kształcenia prof. PŁ Andrzej Romanowski i dziekan Wydziału prof.  Katarzyna Grabowska W otwarciu konferencji uczestniczył prorektor ds. kształcenia prof. PŁ Andrzej Romanowski i dziekan Wydziału prof. Katarzyna Grabowska

foto: arch. organizatorów

Seminarium jest integralną częścią Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Corocznie gromadzi kilkuset uczniów, w tym roku było ich ponad 300. Ta liczba potwierdza istotność i sukces inicjatywy, która w tym roku zorganizowana została po raz 21. Seminarium TEXTIL 2024 ma na celu nawiązanie kontaktu z potencjalnymi studentami Politechniki Łódzkiej, oferując im:

• możliwość poznania oferty edukacyjnej naszej uczelni, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału Wydziału, który specjalizuje się także w kształceniu inżynierów wzornictwa przemysłowego,
  • udział w atrakcyjnych zajęciach warsztatowych, które pozwalają na praktyczne doświadczenia,
  • platformę do prezentacji własnej kreatywności i przedstawienia projektów uczestników, co sprzyja rozwijaniu ich umiejętności oraz stymuluje twórcze myślenie,
  • możliwość poznania Łodzi oraz infrastruktury kulturalnej miasta tworzącej inspirujące miejsce dla przyszłych studentów.

Zwycięska kolekcja Zwycięska kolekcja

Kolekcja nagrodzona II miejscem Kolekcja nagrodzona II miejscem

Kolekcja nagrodzona III miejscem Kolekcja nagrodzona III miejscem

foto: arch. organizatorów

Zwycięskim pokazem w Konkursie Prezentacji Kolekcji Wyrobów Odzieżowych Na Modelkach był „Ocean opulence” Nikoli Mrówczyńskiej z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Dąbrowie Górniczej. Miejsce II przypadło kolekcji ,,Night stars” Wojciecha Salamona z Technikum Przemysłu Mody w Zespole Szkół Nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, a miejsce III zdobyła praca zbiorowa z „W kraju kwitnącej wiśni” wykonana przez uczniów Technikum nr 7 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

W części konkursowej oprócz dyplomów i nagród dla zwycięzców przyznane zostały także wyróżnienia i nagroda specjalna dla Zespołu Szkół Nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu za zaangażowanie i kreatywność w przygotowanie wielu kolekcji odzieżowych.

Grafika wydarzenia Grafika wydarzenia

Tegoroczna, XXI edycja TEXTIL2024 objęta była patronatem honorowym Rektora PŁ, ale nie była by możliwa bez wsparcia i hojności sponsorów:

• PTAK HOLDING – Miasto Mody
  • Zakład Włókienniczy BILIŃSKI
  • IZBA BAWEŁNY
  • Łódzki Instytut Technologiczny
  • Zakłady Przemysłu Wełnianego TOMTEX S.A.
  • Altex Consulting Sp. z o.o.,
  • ALTEX Consulting SP. J.
  • AE Gütterman,
  • Związek Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan
  • KARKO
  • Impall Rozwandowicz Bocheński SP. J.
  • Groz-Beckert
  • Wiking Polska
  • Radio ŻAK

Wszystkim sponsorom jesteśmy ogromnie wdzięczni i serdecznie dziękujemy za wiarę w nasze przedsięwzięcie oraz przekazane środki, które umożliwiły organizację tego seminarium na najwyższym poziomie. Zaangażowanie i wsparcie sponsorów TEXTIL2024 stanowiły źródło ogromnej motywacji dla Komitetu Organizacyjnego, do kontynuowania seminarium dostarczającego uczniom uczestniczącym w KREATYWNYCH WARSZTATACH i konkursach niezapomnianej wartości edukacyjnej i inspiracyjnej.