Wizyta na Uniwersytecie Marmara w Stambule

11-10-2023

Na Wydziale Organizacji i Zarządzania realizowany jest międzynarodowy projekt „Interdyscyplinarny Program Wspierania Przedsiębiorczości Uczelni” (InterHEI). finansowany z programu Horyzont Europa. Politechnika Łódzka jest liderem zadania Akademia Komercjalizacji Infrastruktury Badawczej (RIC Academy).

 

 

Dr inż. Iwona Staniec, koordynująca projekt w PŁ i dr inż. Agnieszka Pietras z Instytutu Zarządzania odwiedziły w końcu września jednego z 8 partnerów - Centrum Zastosowań i Badań Nanotechnologii i Biomateriałów Uniwersytetu Marmara w Stambule (NBUAM).

Wizyta miała na celu identyfikację możliwości komercjalizacji infrastruktury naukowo-badawczej. Spotkania z partnerami z tureckiej uczelni pozwoliły poznać organizację Centrum NBUAM, sposób zarządzania i zachęty stosowane dla pracowników oraz podejście do komercjalizacji. Mgr Sema Gündüz, koordynatorka projektu InterHEI ze strony Uniwersytetu Marmara zaprezentowała infrastrukturę badawczą, która brała udział w RIC Academy prowadzonej przez zespół z PŁ. Z kolei prof. Oguzhan Gunduz, koordynator Biura ds. Badań Naukowych przedstawił najnowsze prace i osiągnięcia, nad którymi pracują naukowcy w Centrum, a prof. Canan Dogan z Wydziału Metalurgii i Inżynierii Materiałowej opowiedziała o swoich badaniach i doświadczeniach w zakresie komercjalizacji.

Prezentacja jednego z prototypów Prezentacja jednego z prototypów

foto: Agnieszka Pietras

Z dużym zainteresowaniem obserwowałyśmy infrastrukturę Centrum oraz prowadzone w nim badania, dyskutując z tureckimi partnerami o dalszej współpracy. Szczególnie interesująca była możliwość obserwowania produkcji innowacyjnych opatrunków na rany wykonanych z biokompatybilnych polimerów. Rozwiązanie to może być przełomowe w leczeniu owrzodzeń u pacjentów z cukrzycą. Prof. Oguzhan Gunduz zaprosił nas do poszukiwań nowych możliwości wykorzystania VR w procesie kształcenia.

Podczas spotkań dyskutowaliśmy o wspieraniu naukowców i doktorantów w promowaniu oraz komercjalizacji wyników ich badań. Ważnym tematem była też komercjalizacja infrastruktury, jaką posiada uczelnia. Dyskutowano o tym w kontekście lokalnych uwarunkowań.

Wizyta udowodniła, że warto się dzielić wiedzą i czerpać z dobrych praktyk partnerów. Spotkania miały konstruktywny charakter, co zapowiada realizację kolejnych udanych projektów.