Łódzkie Partnerstwo Akademickie

29-11-2022

Rektorzy największych łódzkich uczelni podpisali uroczyście deklarację zacieśniania współpracy w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego (ŁPA). To wydarzenie ważne dla środowiska akademickiego odbyło się 29 listopada 2022 roku w Akademii Muzycznej. Obecne były władze miasta i regionu, przedstawiciele świata nauki, kultury i sztuki oraz firmy i organizacje gospodarcze.

 

 

Podpisanie Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego

Dokument zatytułowany. Deklaracja zacieśniania współpracy między łódzkimi uczelniami publicznymi w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego podpisali: dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, prof. uczelni – rektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, dr Przemysław Wachowski – rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, dr hab. Milenia Fiedler, prof. uczelni – rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, prof. Krzysztof Jóźwik – rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Elżbieta Żądzińska – rektor Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Radzisław Kordek – rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Debata rektorów

Podpisaniu deklaracji towarzyszyła debata rektorów, w której wystąpienia podzielone zostały na trzy grupy tematyczne: nauka i sztuka, kształcenie, społeczność i współpraca z otoczeniem.

Wszyscy rektorzy podkreślali dotychczasową współpracę, wskazując, że jej zacieśnianie jest odpowiedzią na interdyscyplinarne wyzwania cywilizacyjne.

- Dziś szczególnie widać potrzebę silnej integracji, by nasz głos był słyszalny stosownie do roli, jaką odgrywają uczelnie w rozwoju społecznym i gospodarczym – mówił rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik. – Nie chcemy naruszać niczyjej odrębności, ale razem możemy więcej.

Nawiązując do kształcenia podkreślał znaczenie nowych idei, takich jak dyplom europejski, mikrokwalifikacje i nieustanne aktualizowanie wiedzy.  

Sygnatariusze porozumienia Sygnatariusze porozumienia

foto: Mikołaj Zacharow / Szkoła Filmowa w Łodzi

Rektor prof. Krzysztof |Jóźwik podpisuje deklarację Rektor prof. Krzysztof |Jóźwik podpisuje deklarację

foto: Mikołaj Zacharow / Szkoła Filmowa w Łodzi

Zdaniem prof. Radzisława Kordka, rektora UMedu, uczelnie, podpisując deklarację wyrażają chęć i potrzebę łączenia kompetencji, a to może być motorem postępu. Odnosząc się do współpracy z otoczeniem zaznaczył, że „wszyscy uczestnicy gry muszą się rozwijać”, bo ich działania są jak naczynia połączone, które tworzą np. nerki, nadnercza i tarczyca.

Jak mówiła prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ, Łódzkie Partnerstwo Akademickie jest odpowiedzią na interdyscyplinarność wyzwań cywilizacyjnych

- Era „samotnych wysp” w nauce minęła. Obecnie potrzebny jest mocny, wspólny głos akademii w wielu sprawach, nie zawsze związanych bezpośrednio z badaniami i kształceniem, ale zawsze istotnymi, zarówno dla pracowników uczelni, ich studentów, jak i mieszkańców Łodzi i regionu.

O tym, że przestrzeń do współpracy jest wciąż otwarta mówili także rektorzy uczelni artystycznych

Jest ona potrzebna, aby wyznaczać nowe kierunki współdziałania i odkrywania tego co nieznane, wspierając sztukę muzyczną wiedzą naukową – powiedziała rektor dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, profesor Akademii Muzycznej.

Z kolei dla rektora ASP dr. Przemysława Wachowskiego - Wartość pracy zespołowej, w której wszyscy dążą do jednego, wspólnego celu, jest nie do przecenienia. Łódzkie Partnerstwo Akademickie jest tego najlepszym przykładem.

Dr hab. Milenia Fiedler, prof. uczelni, rektor „filmówki” mówiła -  Nikt tak dobrze jak my, ludzie filmu i teatru, nie rozumie, jak ważną wartością jest współpraca. Jak z połączenia przeróżnych, także tych najbardziej skrajnych energii, talentów i potencjałów powstają nowe historie, wartości i znaczenia.

W czasie konfgerencji prasowej W czasie konfgerencji prasowej

foto: Mikołaj Zacharow / Szkoła Filmowa w Łodzi

Łódzkie Partnerstwo Akademickie w liczbach:

– Naszą siłą są studenci, jest ich 46 tysięcy, w tym 3,5 tysiąca z zagranicy, i 1,5 tysiąca doktorantów.

– Jesteśmy największym pracodawcą w regionie: zatrudniamy 10,5 tysiąca osób – badaczy, nauczycieli akademickich i pracowników administracji.

– Kształcimy pożądanych na rynku pracy specjalistów z różnych dziedzin: 266 kierunków studiów.

– Prowadzimy badania w 42 dyscyplinach naukowych.

– Wpływamy na rozwój światowej nauki: w latach 2017-2022 zrealizowaliśmy 1,5 tysiąca projektów na kwotę ponad 2 mld zł.

– Zmieniamy Łódź: w ostatnich 5 latach na remonty i inwestycje przeznaczyliśmy ponad 2,5 mld zł.