Ewa Chojnacka

  Łódzkie Eureka za innowacyjny efekt współpracy PŁ z Hydro Building Systems

Od prawej: prof. Łukasz Kaczmarek, dr inż. Konrad Sodol, prof. PŁ Jacek Szer i mgr inż. Dariusz Tyszkowski
arch.

Tradycyjnie Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, który w tym roku ma XXIII edycję rozpoczął się od wręczenia statuetek Łódzkie Eureka 2023. Przyznano je w trzech kategoriach: Technika, Nauka i Sztuka. Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi nagradza w ten sposób wybitne osiągnięcia naukowe, techniczne i artystyczne wyróżnione na forum międzynarodowymi lub krajowym.

 



  PŁ partnerem w projekcie edukacji cyfrowej

mat. ilustracyjny
freepik

.

Projekt „Kluby Rozwoju Cyfrowego” jest kilkuletnim przedsięwzięciem dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. W tej chwili realizowana jest faza pilotażowa KRC Wsparcie, która wyłoni pierwsze 64 gminy do testowania założeń przedsięwzięcia.

Zadania w projekcie realizuje 6 organizacji partnerskich, z Centrum Projektów Polska Cyfrowa jako Partnerem Wiodącym. Jednym z partnerów jest Politechnika Łódzka. Swoim działaniem uczelnia ma objąć województwo łódzkie, świętokrzyskie i kujawsko-pomorskie.




  Rada Politechniki Łódzkiej wskazała kandydata na rektora

Rektorat Politechniki Łódzkiej
Jacek Szabela
Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik został wskazany przez Radę Uczelni jako kandydat na rektora w kadencji 2024-2028. Rada doceniła kompetencje, zaangażowanie, umiejętność podejmowania decyzji oraz program wyborczy, którego realizacja wpłynie na dalszy intensywny rozwój PŁ.
Wcześniej kandydaturę tę zaopiniował pozytywnie Senat Politechniki Łódzkiej.
 


  Badania z Politechniki Łódzkiej w filmowym cyklu Łódzka Nauka

Cykl prezentowany w TVP3

Popularyzacja badań naukowych jest bardzo ważna dla uczelni. Efekty pracy naukowców powinny być szeroko znane, dlatego cieszymy się z udziału w cyklu TVP „Łódzka nauka”. W każdym odcinku widzowie poznają ciekawe rozwiązania opracowane naszych laboratoriach Politechniki Łódzkiej. Jak mówi autorka cyklu red. Anna Łukasik - prezentujemy projekty, które intrygują zadziwiają i szokują.

Cykl rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku i do marca 2024 ukazało się 8 odcinków, a w nich zaprezentowano 11 interdyscyplinarnych i mających walor użyteczności innowacyjnych pomysłów zrodzonych w Politechnice Łódzkiej.



  Spotkanie z ministrem nauki

Minister nauki i szkolnictwa wyższego obejrzał budowę Alchemium i zwiedził juz działającą część inwestycji

Minister nauki i szkolnictwa wyższego odwiedził w środę (28 lutego) Politechnikę Łódzką. W czasie wizyty Dariusz Wieczorek zwiedził już funkcjonujący budynek Alchemium oraz obejrzał trwającą budowę pozostałej części tej największej w uczelni inwestycji ostatnich lat.

 



  Sprzęt od Huawei Polska

Od lewej prof. Krzysztof Jóźwik, dyrektor Ryszard Hordyński i pełnomocnik prezesa zarządu Stowarzyszenia I Love Math Waldemar Wyka_
Filip Podgórski

Centrum Mistrzostwa Informatycznego było jednym z największych przedsięwzięć w zakresie edukacji. Politechnika Łódzka, jako lider projektu, współpracowała z politechnikami: Gdańską, Warszawską, Wrocławską i z AGH w Krakowie oraz Stowarzyszeniami I love math i Cyfrowy Dialog. Choć przedsięwzięcie zostało zakończone, kontynuowane są działania na rzecz rozwoju młodych talentów informatycznych.

 



  Konkurs na granty

W czasie briefingu prasowego
www.lodz.pl

W Politechnice Łódzkiej zorganizowano briefing zapowiadający nabór do konkursu grantowego „Łódź akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2024”. Dobrym powodem do zaproszenia właśnie na naszą uczelnię było miejsce – Centrum Projektowania Uniwersalnego – oraz łazik marsjański, czyli projekt, który uzyskał dofinansowanie w poprzedniej edycji konkursu. Drużyna Raptors PŁ wykorzystała je na udział w zawodach łazików marsjańskich Canadian International Rover Challenge 2023, gdzie znalazła się na podium.

 



  Panelistki w dyskusjach o EU

W Amsterdamie, gdzie odbywał się hacaton Create Tomorrow - od lewej: Wioletta Wielakowska, Alicja Zielińska i Eliza Podsiadła,

Tegoroczna sesja Europejskiego Zgromadzenia Studentów (European Students Assembly) odbędzie się w kwietniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Do grona panelistów i panelistek zostały wybrane studentki z Politechniki Łódzkiej.