Jak mówić o nauce

08-05-2017

Warsztaty, przeprowadzone dzięki uprzejmości i współpracy dziekanów wydziałów Chemicznego i Mechanicznego, dotyczyły klasycznych wystąpień konferencyjnych i umiejętności, którą w krajach anglojęzycznych nazywa się „elevator pitch”.

Olle Bergman – specjalista z zakresu komunikacji naukowej przyleciał do Politechniki Łódzkiej ze Szwecji. Pracował z doktorantami nad sposobami opowiadania o badaniach naukowych.

Czym jest Elevator Pitch? 

Wyobraźmy sobie, że na konferencji mamy kilka minut, aby światowej sławy profesorowi przedstawić czym się zajmujemy i zaciekawić naszymi badaniami. Czy uda nam się to uczynić w tak krótkim czasie? Inny przykład. Jedziemy w windzie z przedstawicielem firmy, który może być zainteresowany naszą technologią. Jak przez 60 sekund przekonać go do spotkania?

Umiejętność krótkiego zaprezentowania projektu zyskała nazwę „elevator pitch” (nawiązuje do przykładu spotkania w windzie). Jest ona trenowana na wielu uczelniach świata, dlatego zaprosiliśmy Olle Bergmana, aby przećwiczył ją z doktorantami PŁ.

Olle podkreślił, że jako naukowcy jesteśmy w trudnym położeniu. Zajmujemy się zagadnieniami, na których zrozumienie potrzeba często wielu miesięcy. Z drugiej strony, nasz los zależy od grantodawców, urzędników, inwestorów, czyli wpływowych osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy w naszej dziedzinie. Często nie mają też dość czasu na wysłuchanie naszej historii. Jeżeli chcemy skutecznie pozyskiwać środki i partnerów do badań, musimy nauczyć się opowiadać o tym co robimy w sposób interesujący i zwięzły. W czasie zajęć Olle przedstawił przydatne techniki i sposób przygotowania krótkiej prezentacji. Na koniec każdy z uczestników przedstawił swoje wystąpienie, które było przez wszystkich słuchaczy omówione.

Wrażenia po warsztatach 

Olle Bergman przeszkolił 21 doktorantów i był pod wrażeniem ich postępów. Szybko zaczęli stosować poznane techniki i wiele z prezentacji zakończyło się brawami. Jeden z doktorantów podsumował: nigdy nie myślałem, że mogę opowiedzieć o swoich badaniach w jedną minutę – i to w ciekawy sposób!

Wszyscy wskazali, że chętnie w przyszłości wzięliby udział w warsztatach poświęconych pisaniu artykułów, przygotowaniu prezentacji konferencyjnych, rozmowom z przemysłem, mediom społecznościowym dla naukowców, obsłudze środowiska LaTeX, zarządzaniu projektami.

Olle Bergaman polubił też nasze miasto. Już w czerwcu zorganizuje u nas spotkanie grupy specjalistów z zakresu komunikacji naukowej – Crastina.