Instytut Architektury na Europejskim Forum Gospodarczym 2023

20-06-2023

Kolejna edycja Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2023 zgromadziła przedstawicieli biznesu, polityki oraz świata nauki, którzy zastanawiali się nad wyzwaniami jakie stawia sytuacja geopolityczna i analizowali współczesne trendy rozwoju. Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej (IAiU) w panelu „Przemiany przestrzeni – badania architektoniczne i urbanistyczne jako źródło innowacji gospodarczych” prezentował problematykę związaną z wpływem gospodarki na środowisko, klimat i zieloną transformację.

 

 

Wśród panelistów zasiedli naukowcy i praktycy, specjaliści z zakresu projektowania urbanistycznego, architektonicznego oraz projektowania wnętrz reprezentujący IAiU. Dyskusje poprowadziły dr inż. arch. Aneta Tomczak oraz dr inż. arch. Adriana Cieślak-Arkuszewska z Zakładu Projektowania Urbanistycznego i Rewitalizacji Miast IAiU. W organizacji panelu uczestniczyła również dr inż. arch. Katarzyna Janicka-Świerguła. W dyskusji podkreślono silny związek pomiędzy wysokim poziomem badań naukowych i skutecznym rozwojem innowacji, zarówno na poziomie technologicznym, jak i w wymiarze zarządzania strategicznego. Zwrócono uwagę, że badania naukowe dotykające najważniejszych i najbardziej aktualnych problemów środowiska zbudowanego, stanowią nieoceniony potencjał rozwoju otoczenia gospodarczego dla inwestorów indywidualnych oraz środowisk samorządowych.

 

Od lewej: dr inż. arch. Adriana Cieślak-Arkuszewska, dr hab. Bartosz Hunger,  mgr inż. arch. Konrad Karmański,, dr inż. arch. Tomasz Krotowski, dr inż. arch. Sylwia Krzysztofik, dr hab. sztuki inż. arch. Robert Sobański, dr inż. arch. Aneta Tomczak Od lewej: dr inż. arch. Adriana Cieślak-Arkuszewska, dr hab. Bartosz Hunger, mgr inż. arch. Konrad Karmański,, dr inż. arch. Tomasz Krotowski, dr inż. arch. Sylwia Krzysztofik, dr hab. sztuki inż. arch. Robert Sobański, dr inż. arch. Aneta Tomczak

foto: Tomasz Krystkowski

Zarządzanie rozwojem miast

Poruszono także problematykę rewitalizacji i recyklingu miejskiego, a w szerszym kontekście optymalizacji procesów zarządzania rozwojem miast oraz ich adaptacji do zmian klimatu.

Podkreślano, że rewitalizacja postrzegana jako proces złożony, interdyscyplinarny, ukierunkowany na jakość życia mieszkańców powinna być osiągana przez oparte na wiedzy wielowątkowe działania na płaszczyźnie przestrzennej, gospodarczej i społecznej. Akcentowano, że świadome zarządzanie miastem i regionem może przyczynić się do ograniczenia presji inwestycyjnej na obszary cenne pod względem kulturowym i środowiskowym oraz do optymalizacji rozwoju przez kreowanie lepszego środowiska inwestycyjnego.

W dyskusji poświęconej rozwojowi miast paneliści odnieśli się do rozważań natury teoretycznej, jak również skonfrontowali je z możliwościami wdrożeniowymi na poziomie samorządowym. Poruszono zarówno kwestie warsztatowe, wynikające z doświadczeń praktycznych, jak i możliwości formalno-prawne.

Architektura zrównoważona

W wymiarze architektonicznym uczestnicy panelu omawiali problem renowacji i adaptacji obiektów do nowych funkcji, projektowania architektury zrównoważonej oraz cyklu życia obiektów. Podkreślano, że wykorzystanie istniejącej substancji architektonicznej dla realizacji nowych i innowacyjnych inwestycji wydaje się szczególnie ważne w kontekście konieczności ograniczania ekspansji inwestycyjnej na tereny niezurbanizowane.

W dyskusji wybrzmiał również fakt interdyscyplinarnego charakteru podejmowanych badań, wymagających rozległej wiedzy o charakterze technicznym i humanistycznym. Doświadczenia wynikające z praktyki projektowej stanowią również formę badań (Research by Design), która w sposób nierozerwalny łączy w architekturze i urbanistyce teorię z praktyką wdrożeniową.

Nowe studia podyplomowe

Ponadto, prelegenci poruszyli kwestie związków pomiędzy badaniami prowadzonymi przez kadrę naukową a ofertą komercyjną Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ. Zaprezentowano zakres programowy studiów podyplomowych, jakie od najbliższego roku akademickiego będą prowadzone w Instytucie. Zagadnienia urbanistyczne będą przedmiotem studiów „Warsztat miejski. Nauka przez praktykę” skierowanych do środowiska samorządowego, a szczegółowe rozwiązania architektoniczne będą nauczane w ramach „Projektowania Architektury Wnętrz”. Celem działań będzie nowoczesna dydaktyka przygotowująca do współczesnego rynku pracy ukierunkowana na kształtowanie umiejętności praktycznych.