Game Changers nauk o zarządzaniu

29-06-2023

Rok 2023 jest wyjątkowy dla dyscypliny Nauki o zarządzaniu i jakości ze względu na organizację kultowej dla środowiska „Szkoły Letniej Zarządzania” (SZL). Konferencja ta odbywa się od roku 1973, z reguły co dwa lata. Organizacja najnowszej - XXII - edycji została przyznana Wydziałowi Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej i Wydziałowi Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Została objęta patronatem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk oraz JM Rektorów obu uczelni - prof. Krzysztofa Jóźwika i prof. Andrzeja Kalety.

Szkoła Letnia Zarządzania zgromadziła ponad 300 gości z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych. Jej tematyka dotyczyła „Game Changers nauk o zarządzaniu”, czyli rozpoznania przełomowych dla ewolucji nauk o zarządzaniu trendów, koncepcji, metod, technik, strategii, technologii, a także innych krytycznych punktów zwrotnych. Dyskusja badaczy pozwoliła ustalić stan wiedzy, rozumienie, postrzeganie i umiejętność wykorzystania wyłaniających się w ostatnich latach nurtów badawczych, metod i rozwiązań, które zmieniają sposoby myślenia i działania w zarządzaniu organizacjami. Wyłoniła także współczesnych „Game Changers” nauk o zarządzaniu, którzy wyznaczają priorytetowe obszary i kierunki badawcze na najbliższe lata. |Pozwoliła też na  integrację naukowców i burzliwą wymianę poglądów na temat najnowszych wyzwań, przełomów i trendów społeczno- gospodarczych.

W imieniu organizatorów konferencję otworzyły przewodniczące Prezydium Konferencji  prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska i prof. Ewa Stańczyk-Hugiet oraz przedstawiciele Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, w tym przewodniczący Komitetu prof. Wojciech Dyduch oraz honorowy członek prof. Bogdan Nogalski.

Prof. Wojciech Czakon, prof. Szymon Cyfert i prof. Wojciech Dyduch, członkowie RDN wraz prof. Agnieszką Zakrzewską-Bielawską Prof. Wojciech Czakon, prof. Szymon Cyfert i prof. Wojciech Dyduch, członkowie RDN wraz prof. Agnieszką Zakrzewską-Bielawską

foto: Sylwia Flaszewska

Tematyka obrad

W ramach SLZ 2023 odbyło się sześć sesji plenarnych, trzy sesje równoległe oraz 3 równoległe warsztaty. Sesje plenarne i równoległe prowadzone były w formule inspirujących dyskusji panelowych. Sesja pierwsza, moderowana przez prof. Ewę Stańczyk-Hugiet wprowadzała w tematykę „Game Changers we współczesnym zarządzaniu”. Sesja druga, prowadzona przez prof. Agnieszkę Zakrzewską-Bielawską sygnalizowała o „Game Changers w postępowaniach awansowych”. Kolejne sesje dotyczyły (w nawiasach osoby moderujące): „Game Changers w metodyce badań w zakresie zarządzania” (dr hab. Joanna Radomska, prof. UE), dyskusji pokoleń „Game Changers” na temat determinant skuteczności współczesnych badań naukowych (dr hab. Anna Adamik, prof. PŁ), dyskusji Game Changers „The Editors – our enemies or friends?” (dr hab. Patrycja Klimas, prof. UE), a także identyfikacji „Game Changers w strategiach rozwoju uczelni” (prof. Andrzej Kaleta).

Sesje panelowe poświęcone były różnym uwarunkowaniom, takim jak: środowiskowe i technologiczne (dr. hab. Małgorzata Koszewska, prof. PŁ), społeczno-kulturowe (dr inż. Sylwia Flaszewska) oraz ekonomiczno-strategiczne zarządzania organizacjami (dr hab. Estera Piwoni-Krzeszowska, prof. UE).

Warsztaty natomiast dotyczyły: Systematic Literature Review (prof. Justin Paul), wprowadzenia do Necessary Condition Analysis (dr hab. Patrycja Klimas, prof. UE oraz prof. Jan Dul), a także metod mieszanych (dr hab. Joanna Żukowska, prof. SGH oraz dr hab. Regina Gansiniec, prof. UJ).

Radość ze zdobycia Kamieni Mocy Radość ze zdobycia Kamieni Mocy

foto: Sylwia Flaszewska

Konkursy towarzyszące konferencji

Wszystkie sesje i warsztaty obudowano narzędziami badania opinii i grywalizacji uczestników oraz stałym streamingiem. Sesje oraz wyniki grywalizacji można było śledzić na Platformie Badawczej podłączonej do strony internetowej SLZ (https://slz.ue.wroc.pl/).

Tam też można było oddawać głosy w konkursach związanych ze Szkołą Letnią Zarządzania 2023 , np. na najlepszy poster i na twórcę najlepszego logo. Przyznano też nagrody za najlepszy artykuł oraz dla najlepszego grywalizatora. Laureaci, oprócz dyplomów i nagród materialnych, otrzymywali także tzw. Kamień Mocy Szkoły Letniej Zarządzania 2023, jako pamiątkowe wsparcie na kolejne lata rozwoju poparte przez Organizatorów odpowiednim certyfikatem.

Szkoda, że 3 dni konferencji (14-16 czerwca.2023) minęły tak szybko. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że jej moc na długo będzie inspiracją dla uczestników i zdalnych obserwatorów. Dołączcie do nich śledząc stronę www SLZ 2023 oraz jej profil na Linkedin. Zdecydowanie warto!