Ekspresja artystyczna w czasach konfliktu militarnego

11-04-2024

W holu głównym budynku Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ odbył się wernisaż wystawy „A światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła (J 1,5)”, która hasłem przewodnim odwołuje się do biblijnej symboliki słów z Ewangelii św. Jana.

Prace są częścią artystyczno-naukowego projektu dotyczącego odbudowy i adaptacji zniszczonych w Ukrainie obiektów przemysłowych. Jest także wyrazem ekspresji artystycznej w czasach konfliktu militarnego. Fotografie prezentowane na wystawie przedstawiające południową część ogarniętej wojną Ukrainy są efektem współpracy prof. Julii Iwaszko (Kijowski Narodowy Uniwersytet Budownictwa i Architektury) i bezpośredniego uczestnika zdarzeń, oficera Armii Ukraińskiej – Sergija Belińskiego.

Wystawa jest konsekwencją pobytu prof. Yulii Iwaszko na Uniwersytecie Łódzkim w ramach stypendium badawczego z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB). Edycja łódzkiego IDUB-u z roku 2022 niesie wsparcie dla badaczy ukraińskich dotkniętych działaniami wojennymi. Prof. Iwaszko podjęła szereg inicjatyw naukowo-artystycznych przybliżających ten traumatyczny temat akademikom z Łodzi.

Wystawa fotografii w IAiU Wystawa fotografii w IAiU

foto: Karol Wysznacki

Wcześniej wystawa prezentowana była w Galerii Wozownia 11 Uniwersytetu Łódzkiego oraz na Uniwersytecie w Ostrawie. Kuratorem wystawy jest prof. Aneta Pawłowska z UŁ, natomiast za jej organizację z ramienia IAiU PŁ odpowiadają dr inż. arch. Joanna Matuszewska i dr inż. arch. Tomasz Grzelakowski.