Zmieniają uczelnię z Idea Box

22-08-2017

Możliwość wskazania pomysłów ułatwiających codzienną pracę i studiowanie w Politechnice Łódzkiej spotkała się z pozytywnym odzewem społeczności akademickiej. Ze zgłoszonych 89 inicjatyw wybrano 13 pomysłów do realizacji na wydziałach i jeden o zasięgu ogólnouczelnianym. Koszt realizacji wszystkich propozycji wyniesie 100 000 zł.

Autorzy pomysłów do Idea Box, dobrze znający swoje wydziały i otoczenie, wskazywali na potrzeby zmian, dzięki którym Politechnika Łódzka może się stać miejscem przyjemniejszym do pracy i studiów. Na liście zwycięskich projektów znalazło się aż sześć stref do pracy i wypoczynku. Oznacza to, że w najbliższym czasie na terenie pięciu wydziałów powstaną enklawy, gdzie w otoczeniu zieleni będzie można w zdystansować się od codziennych obowiązków, nabrać sił i z nową energią wrócić do laboratorium, czy sali wykładowej.

Chwilę relaksu w słońcu i na świeżym powietrzu znaleźć będzie można również na niezagospodarowanej przestrzeni pomiędzy Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych, Wydziałem Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów oraz Wydziałem Mechanicznym. Jak mówi Michalina Warska, studentka wydziału TMiWT i autorka pomysłu ogólnouczelnianego

- strefa wypoczynku pozwoli produkować witaminę D, zamiast ją suplementować.

W miejscu tym studenci i pracownicy uczelni będą mogli odpoczywać jedząc lunch, dyskutując lub czytając książkę podczas „okienka” między zajęciami.

Jakie inne pomysły zyskały uznanie komisji wydziałowych Idea Box?

Na wydziale TMiWT zostanie utworzona ogólnodostępna kuchnia,  w której studenci i pracownicy będą mogli przygotować drugie śniadanie, podgrzać zawartość lunchboxa, czy wypić ciepłą herbatę. Na Wydziale Mechanicznym w budynku A 20 powstanie sala do cichej nauki. Na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska otworzy się przestrzeń do rysowania i nauki, a na Wydziale Chemicznym zawiśnie interaktywna tablica z układem okresowym pierwiastków. Studenci Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej skorzystają z ekranu zawieszonego w głównym holu wydziału, na którym będą śledzić wydarzenia, informacje o konkursach i projektach, natomiast na Wydziale OiZ pojawią się skrzynki ułatwiające przekazywanie projektów i kontakt studentów z wykładowcami.

Wszystkie pomysły mają zostać zrealizowane do końca roku kalendarzowego.

Koordynatorem projektu Idea Box jest Dział Rozwoju Uczelni i Zasobów Ludzkich. Realizacja finansowana jest w ramach budżetu zadaniowego – zadanie 3.4. „Idea Box – pomysły pracowników i studentów na rzecz rozwoju uczelni”.