Zaplanuj rok z PŁ!

25-09-2017

„Zaplanuj rok z PŁ!” to tytuł kampanii promującej rekrutację na naszą uczelnię. Akcja ruszyła wraz z początkiem roku akademickiego. Każdy miesiąc dedykowany jest innej dziedzinie nauki.

Cykliczne wykłady, pokazy studenckich kół naukowych, wywiady z absolwentami poszczególnych wydziałów to tylko niektóre z planowanych atrakcji. Aby nic nie przegapić i dobrze zaplanować czas z Politechniką, przygotowaliśmy specjalny kalendarz – w wersji drukowanej i on-line na stronie rekrutacji.

- Naszą przygodę rozpoczynamy z włókiennictwem i wzornictwem, następnie królować będzie automatyka i robotyka, a w grudniu architektura – komentuje Kamila Kremer-Kuśnierek, koordynująca akcję. – Wszystko zakończymy w czerwcu wyjątkową odsłoną dnia otwartego na PŁ, który będzie jednocześnie podsumowaniem naszego przedsięwzięcia.

Prawie 300 szkół z regionu otrzymało kalendarze, w których znajdują się informacje na temat wydarzeń związanych z akcją popularnonaukową. Uczniowie odpowiednio wcześniej będą mogli wybrać temat zgodny z ich zainteresowaniami i zapisać się np. na warsztaty ze studentami, którzy zbudowali łazik marsjański, przedmaturalne korepetycje z matematyki, czy prezentację tworzenia gier komputerowych.

Planując rok z PŁ należy już teraz zarezerwować czas w co drugi czwartek miesiąca. 12 października na kanale PŁ w serwisie YouTube oraz w serwisie internetowym uczelni rozpoczął się cykl popularnonaukowych filmików „Wiedzą, co mówią”. Czworo ekspertów z Politechniki Łódzkiej odpowie na ciekawe, nurtujące nas pytania.

Dlaczego nie można dodrukować pieniędzy? Skąd się bierze woda w kranie? Dlaczego piłka tenisowa jest pokryta meszkiem? To tylko przykładowe pytania, na które odpowiedzą dr inż. Dorota Bociąga (Wydział Mechaniczny), dr inż. Aleksandra Ziemińska-Stolarska (Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska), dr hab. inż. Grzegorz Szymański (Wydział Organizacji i Inżynierii Produkcji) oraz dr inż. Jakub Szczepaniak (Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki). Naukowcy w niebanalny sposób dzielić się będą swoją wiedzą, tłumacząc różne zjawiska zachodzące na świecie.

Formuła cyklu to odpowiedź na jedno pytanie w każdym odcinku. Ich realizacja odbyła się zarówno w laboratoriach Politechniki Łódzkiej, jak i na terenie Łodzi – w miejscach związanych z poszczególnymi tematami. Cykl liczyć będzie 10 odcinków. Projekt realizowany jest przez Dział Promocji oraz Centrum Multimedialne PŁ.