Wystawa twórczości profesora Cygana

21-12-2017

Wernisaż wystawy AD INITIUM zgromadził tłumy gości w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 

Ekspozycja prac prof. Włodzimierz Cygana, od dwudziestu lat związanego z Politechniką Łódzką, została zaprezentowana w cyklu wystawienniczym poświęconym najwybitniejszym postaciom polskiej sztuki tkaniny, uznanym w kraju i na świecie.

Wystawa w Muzeum stanowi przekrój twórczości artysty. Towarzyszył jej katalog przywołującym recenzje dorobku z różnych lat. Pierwsze prace prof. Cygana zaskakują odbiorcę wielkością formy. - Stajemy wobec nich często onieśmieleni formatem - skupiamy wszystkie zmysły, by odczuć wielość tego co jest nam przekazywane - pisała w katalogu do wystawy w 2007 r. prof. Ewa Latkowska z ASP w Łodzi. Prof. Irena Huml, historyk sztuki, dodała - Te często monumentalne gobeliny, cechuje szczególny rodzaj geometryzmu, mówiący o uporządkowanej osobowości ich autora (...) W pierwszym okresie twórczości artysta posługiwał się konstrukcją tkacką, budując tkaniny na kanwie równoległej, niewidocznej osnowy i prostopadle biegnącego kryjącego wątku, który w pełni decydował o wyrazie plastycznym kompozycji.

Prof. Cygan w swojej twórczości wciąż poszukuje nowych rozwiązań, czego przykładem są ostatnie prace łączące tradycyjną konstrukcję tkaniny z nowoczesnymi technologiami. Artysta w tkaninach używa światłowodów, które nadają im charakteru tajemniczości i wielowymiarowości.

Wybrane przez kuratorkę wystawy - Martę Kowalewską prace prof. Cygana bardzo dobrze pokazują zmiany zachodzące na przestrzeni kilkudziesięciu lat, w twórczości cenionego łódzkiego artysty, laureata wielu nagród. Oglądając je dostrzegamy jak eksperymentuje i unowocześnia techniki tkackie. Są wśród nich przykłady zastosowania w tkaninie unikatowej osnowy promienistej i pigmentu fluorescencyjnego. Aranżację wystawy w Muzeum Włókiennictwa przygotowała Maja Pawlikowska.

Prof. Włodzimierz Cygan jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Po studiach rozpoczął indywidualną działalność twórczą ze szczególnym ukierunkowaniem na tkaninę artystyczną. Jego prace uczestniczyły w około 150 wystawach grupowych i ok. 30 indywidualnych, krajowych i zagranicznych, uzyskując liczne nagrody.

Prof. Cygan z Politechniką Łódzką jest związany od 1997 roku. Obecnie pracuje w Zespole Architektury Tekstyliów i Ubioru. W latach 1994 – 2008 prowadził Pracownię Tkaniny Artystycznej w ASP w Gdańsku, a od 2008 roku jest profesorem zwyczajnym w łódzkiej ASP. W latach 1991-99 redagował i wydawał kwartalnik Text i Textil – sztuka włókna. Obecnie członkiem komitetu redakcyjnego Fibres & Textiles in Eastern Europe.

Wystawę można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282, budynek D, III piętro) do 23 marca 2018 r.