W Łodzi o tekstyliach i modzie

10-11-2017

Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów był w październiku w centrum ważnych wydarzeń naukowych w dziedzinie tekstyliów i mody.

Clotech 2017

Instytut Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów był organizatorem 12. Międzynarodowej Konferencji Naukowej CLOTEH 2017.  Zespół Odzieżownictwa i Tekstroniki z Instytutu zaprosił do współpracy CIOP - PIB (Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy) oraz Uniwersytet Techniczno-Humanistyczny w Radomiu.

W czasie sesji posterowej W czasie sesji posterowej

foto: Justyna Pinkos

Tematyka konferencji obejmowała wszystkie etapy przetwarzania w przemyśle włókienniczym, odzieżowym i obuwniczym, unikatowe rozwiązania włókiennicze, tekstylia inteligentne, odzież ochronną, zaawansowane techniki pomiarowe oraz funkcjonalność i jakość materiałów włókienniczych, odzieży i wyrobów skórzanych.

Uczestnicy konferencji CLOTECH 2017 przyjechali z 12 krajów i 4 kontynentów. W trakcie trzydniowych obrad wygłoszono 5 wykładów zaproszonych, 40 referatów w sesjach tematycznych oraz zaprezentowano 34 postery. Goście mogli zapoznać się z osiągnięciami naszych studentów. Zaprezentowano suknie zaprojektowane i wykonane przez Marię Szewczyk, prezes SKN Odzieżownictwa. Kreacje były zdobione instalacjami świetlnymi z udziałem włókien optycznych, ze źródłem światła w postaci diod LED. Na realizację tego projektu wykorzystano dofinansowanie uzyskane w XVIII Konkursie Rady Kół Naukowych.

logo MNiSW logo MNiSW

Patronat honorowy nad konferencją naukową CLOTECH 2017 objęli: JM Rektor PŁ prof. Sławomir Wiak, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, a współfinansowało je Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Spotkanie AUTEX 

Spotkanie Zarządu międzynarodowej organizacji zrzeszającej wszystkie najważniejsze uniwersytety tekstylne w Europie i na świecie - AUTEX Association of Universities of Textiles odbyło się w Łodzi 11 października 2017r. w hali EXPO.

Spotkanie poprowadziła dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów dr hab. inż. Katarzyna Grabowska prof. PŁ.

Warsztat tkania na krośnie z elektronicznym mechanizmem Żakarda Warsztat tkania na krośnie z elektronicznym mechanizmem Żakarda

foto: Marcin Barburski

Pani dziekan jest obecnym prezydentem tej prestiżowej organizacji, jest również redaktorem naczelnym czasopisma Autex Research Journal. Bieżącą sytuację tego czasopisma, będącego na liście Thomson Reuters Master Journal List i plany na przyszłość przedstawiła dr Małgorzata Koszewska pełniąca funkcję redaktora oraz odpowiadająca za jego promocję.

Łódź Young Fashion 

Wydział był partnerem wydarzenia Łódź Young Fashion organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Częścią tej imprezy były wykłady o gorsetach i tekstronice w ubiorze. Odbyły się również warsztaty nazwane Fab Lab, czyli uszyj swoją osobowość dające możliwość realizacji własnych pomysłów i projektów tekstylnych. Warsztaty Obrazy malowane Żakardem pokazały jak za pomocą krosna z elektronicznym mechanizmem Żakarda można Przetworzyć zdjęcie na projekt tkaniny.