Urodziny PŁ

30-05-2017

Politechnika Łódzka świętowała 72. rocznicę powstania uczelni. Uroczyste posiedzenia Senatu odbyło się tradycyjnie w audytorium im. A. Sołtana. Drugą część urodzinowego spotkania goście spędzili w murach Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej - Zatoka Sportu.

W przemówieniu wygłoszonym 24 maja rektor PŁ prof. Sławomir Wiak nawiązał do zbliżających się wydarzeń, prowadzonych i planowanych inwestycji, współpracy krajowej i zagranicznej oraz sukcesów pracowników i studentów. Obszerne fragmenty tego tekstu drukujemy w artykule "Wystąpienie rektora". Goście obecni na uroczystości w swych wystąpieniach podkreślali, że Politechnika jest miejscem, które skupia ludzi pełnych pomysłów, twórczych oraz innowacyjnych.

Rektor prof. Sławomir Wiak. Rektor prof. Sławomir Wiak

foto: Jacek Szabela

W dniu urodzin Politechniki Łódzkiej wręczane zostały nagrody za wybitne osiągnięcia na studiach i niedawno obronione prace dyplomowe. Aż 11 różnych nagród trafiło do ponad 20 studentów i absolwentów. Naukowcy zostali wyróżnieni Nagrodami JM Rektora Politechniki Łódzkiej przyznanymi w konkursie promującym wybitne osiągnięcia i badania prowadzące do wdrożeń oraz wspierające rozwój młodych naukowców. Pula nagród wyniosła 110 tys. złotych. Lista laureatów podana jest w artykule "Nagrody na urodziny".

Warto przypomnieć, że rok 2017 to także czas jubileuszy jednostek PŁ. 70-lecie obchodzi unikatowy w Polsce Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, a 25-lecie świętują: Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz kształcące studentów w językach obcych Centrum Kształcenia Międzynarodowego. 10 lat mija od utworzenia Publicznego Liceum Politechniki Łódzkiej.

Fundatorzy nagrody dr Ronald Crawford i jego żona Evelyn w towarzystwie rektora prof. Sławomira Wiaka wręczyli nagrodę mgr. inż. Pawłowi Plewińskiemu. Fundatorzy nagrody dr Ronald Crawford i jego żona Evelyn w towarzystwie rektora prof. Sławomira Wiaka wręczyli nagrodę mgr. inż. Pawłowi Plewińskiemu

foto: Jacek Szabela

Spacer po Zatoce Sportu 

Po spotkaniu w auli goście przenieśli się do Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej - Zatoka Sportu. Ta największa w ostatnich latach inwestycja uczelni i jedna z większych w kraju budzi ciekawość i emocje. Choć oficjalne otwarcie odbędzie się wraz z inauguracją nowego roku akademickiego już dziś widać rozmach przedsięwzięcia. Rektor prof. Wiak zwracając uwagę na różnorodność oferty powiedział - Zatoka Sportu powstaje nie tylko na potrzeby sportowe, ale zgodnie z oficjalną nazwą jest także centrum dydaktycznym. Stanie się ona nowoczesnym i profesjonalnym zapleczem sportowym łódzkich uczelni, ośrodkiem szkoleniowo-treningowym dla sportów wodnych, a także miejscem dla pasjonatów innych dyscyplin. Choć jest to centrum akademickie, korzystać z niego będą mieszkańcy Łodzi i regionu. Mam również nadzieję, że obiekt szybko stanie się miejscem treningów polskich sportowców wyczynowych. Profesjonalna i nowoczesna baza sportowa dedykowana jest także każdemu, kto lubi aktywnie spędzać czas i preferuje zdrowy styl życia.

Po wakacjach, w miejscu, w którym rozpoczęło się spotkanie z gośćmi będzie wielofunkcyjna hala sportowa z widownią dla 600 osób. Tu będą odbywać się zawody w wielu dyscyplinach sportu, m.in. siatkówce, koszykówce, badmintonie i futsalu. Atrakcją tzw. „strefy suchej” Zatoki Sportu jest ścianka wspinaczkowa o wysokości prawie 17 m oraz boulderownia. Są tu też sale do sportów walki do zajęć fitness, siłownia i korty do squasha.

Rektor prof. Sławomir Wiak mówiąc o Zatoce Sportu podkreślił zasługi swoich poprzedników  rektorów: prof. Jana Krysińskiego i prof. Stanisława Bieleckiego (drugi i trzeci od lewej). Rektor prof. Sławomir Wiak mówiąc o Zatoce Sportu podkreślił zasługi swoich poprzedników rektorów: prof. Jana Krysińskiego i prof. Stanisława Bieleckiego (drugi i trzeci od lewej)

foto: Jacek Szabela

Prezydent Hanna Zdanowska z dyrektorem Zatoki Sportu Włodzimierzem Nykielem. <br/>W tle basen olimpijski. Prezydent Hanna Zdanowska z dyrektorem Zatoki Sportu Włodzimierzem Nykielem. W tle basen olimpijski

foto: Jacek Szabela

Szczególne wrażenie robi „strefa mokra”. Wizytówką Zatoki Sportu jest pierwszy w województwie łódzkim 10-torowy basen o wymiarach olimpijskich, który można podzielić ruchomym pomostem na dwie części. 

W tej części Zatoki Sportu są jeszcze dwa baseny. Jeden z nich, z 10-metrową wieżą do skoków, ma ruchome dno - od 0 do 5 m - dzięki czemu będzie należał do najgłębszych w Polsce. Trzeci, najmniejszy basen z przeciwprądem posłuży do pracy nad techniką pływania.

Hala basenowa wyposażona jest w nowoczesne systemy elektroniczne. System pomiaru czasu ułatwi pracę trenerom i sędziom podczas zawodów; duży ekran o powierzchni 60 m2 uatrakcyjni wydarzenia sportowe kibicom, a dostosowane do współczesnych technologii multimedialnych oświetlenie umożliwi transmisję telewizyjną na żywo z każdego wydarzenia.

Realizując inwestycję uwzględniono potrzeby sportowców wyczynowych oraz sugestie organizatorów imprez sportowych o dużej randze. Dzięki temu w Zatoce Sportu będzie możliwe przeprowadzanie zawodów oraz organizowanie zgrupowań na poziomie europejskim i światowym.

Jesienią zaplanowano Dni Otwarte dla mieszkańców Łodzi oraz oficjalne otwarcie obiektu. Liczymy, że w 2017 roku AC-SD PŁ Zatoka Sportu będzie areną wydarzeń sportowych takich jak Arena Grand Prix, Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu oraz Otylia Swim Tour.

Inwestycja o wartości ponad 160 mln zł nie powstałaby bez współfinansowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Miasto Łódź, Samorząd Województwa Łódzkiego oraz Politechnikę Łódzką.

 

 

 

 

Relacja w TVP Łódź

Relacja w TV TOYA