Razem z absolwentami!

13-06-2017

Główne obchody ćwierćwiecza Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska odbyły się 10 czerwca 2017 r. Wydział jest jednostką wyjątkową, nie tylko w Łodzi i regionie.

Geneza i dziedzictwo ośrodka sięgające do lat 50. XX w. wraz z szerokim spektrum działalności naukowej związanym z inżynierią chemiczną i procesową przesądziło, że w Politechnice Łódzkiej ulokowano LabFactor. Jest to flagowa inwestycja Wydziału, której warunki dydaktyczne reprezentują poziom światowy. Obiekt wybudowany przy wsparciu środków europejskich jest w 100 % „made in Poland”. Zaprojektowany przez naszych architektów i naukowców został wybudowany przez krajowego wykonawcę. Unikatowa inwestycja Politechniki Łódzkiej jest częścią przyszłości, bowiem zapewni kształcenie na kierunkach priorytetowych dla nowych technologii przemysłowych.

Co doprowadziło WIPOŚ do tego miejsca? Na to pytanie próbowali wspólnie odpowiedzieć w czasie uroczystości gospodarze, zaproszeni goście, studenci, doktoranci oraz przyjaciele Wydziału. Dyskusji oraz wspomnieniom na ten temat sprzyjało zorganizowanie jubileuszowego zjazdu absolwentów. Goście nie zawiedli. Przestronna aula Wydziału z trudem pomieściła oficjalnych przedstawicieli otoczenia uczelni, licznych instytucji, organizacji branżowych, instytutów, firm i szkół partnerskich. Warto podkreślić obecność gigantów krajowej i globalnej gospodarki, takich jak Veolia, Grupa Azoty, Anwil S.A., czy PKN Orlen (który dwa dni wcześniej uczestniczył w specjalnie dedykowanym Orlen Day związanym z zacieśnianiem obopólnej współpracy).

Spotkanie w auli 

W części oficjalnej, którą otworzył dziekan Wydziału dr hab. inż. Piotr Kazimierski prof. PŁ, przewidziano dwa wykłady, wspomnienia absolwentów oraz występy młodych solistów Akademii Muzycznej w Łodzi.

Wykład o historii, dniu dzisiejszym, a także perspektywach rozwojowych poprowadził prof. Marek Dziubiński. Opisał skomplikowane dzieje i roszady organizacyjne od czasów „ojców założycieli” Wydziału, czyli profesorów Mieczysława Serwińskiego oraz Henryka Błasińskiego. Konkludując stwierdził, że sukces oraz konsekwentnie realizowana wizja jest w głównej mierze zasługą niezwykłych ludzi, charyzmatycznych indywidualności, ale także pracy uzdolnionych i kompetentnych zespołów naukowo - badawczych.

Uczestnicy obchodów. W środku uśmiechnięty  prof. Roman Zarzycki, który wygłosił wykład o zmianach klimatu. Uczestnicy obchodów. W środku uśmiechnięty prof. Roman Zarzycki, który wygłosił wykład o zmianach klimatu.

foto: Jacek Szabela

Kolejny wykład dotyczył tematu bardzo gorącego – dosłownie i w przenośni. Prof. Roman Zarzycki (inicjator wprowadzenia na Wydziale kierunku inżynieria środowiska) podjął tematykę zmian klimatycznych, globalnego ocieplenia i wpływu człowieka na ten proces. Audytorium rozgrzane kontrowersyjną tematyką – mogło nieco ukoić emocje oglądając sentymentalną podróż przygotowaną specjalnie na tę okazję przez Centrum Multimedialne PŁ. Materiał filmowy w formie krótkiego wywiadu profesorów WIPOŚ połączony został z przeglądaniem „rodzinnego albumu” – czyli wydziałowych archiwaliów. Ta wyjątkowa i bardzo lapidarna mikstura wspomnień oraz często dość pikantnych anegdot, wywoływała na przemian wzruszenia i salwy śmiechu.

Wśród absolwentów był m.in. dr inż. Piotr Pustelnik, światowej sławy himalaista, który (mimo że jak sam twierdzi - nie przepada za spoglądaniem wstecz) oprócz swoich wspomnień i anegdot, opowiedział jak wiedza z inżynierii chemicznej i procesowej przydaje się w walce z ekstremalnymi żywiołami natury.

Po części artystycznej, w której zaprezentowane zostały przebojowe arie muzyki operowej i operetkowej, artyści Akademii Muzycznej w Łodzi porwali publiczność do wspólnego wykonania hymnu instytutu chemicznego oryginalnie skomponowanego przez prof. Mieczysława Serwińskiego. Śpiewano oczywiście w obowiązkowych, okolicznościowych biretach akademickich.

Uczestnicy jubileuszu  w okolicznościowych biretach akademickich. Uczestnicy jubileuszu w okolicznościowych biretach akademickich.

foto: Jacek Szabela

Sponsorami Jubileuszu 25-lecia Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej byli  PKN ORLEN, Anwil S.A., Grupa Azoty. Serdecznie im dziękujemy!

Spotkanie na pikniku i w galerii 

Dalsza nieoficjalna część przewidywała niezliczone kuluarowe rozmowy, wspomnienia i piknikowe spotkania po latach, przy smakowicie zastawionym stole, grillu i akompaniamencie didżeja. Na pikniku stała specjalnie skonstruowana, sprzężona z instalacjami OZE jubileuszowa „wiposiowa dwudziestkapiątka”, w sąsiedztwie ogromnego telebimu wyświetlającego materiały dotyczące obecnej chluby wydziału - czyli LabFactora. Nie trzeba było wierzyć filmom. Kto chciał mógł udać się na rekonesans nowoczesnego laboratorium, w którym równolegle odbywał się także zjazd jubileuszowy Studenckiego Koła Naukowego OKTAN - jednego z najbardziej aktywnych i utytułowanych kół na naszej uczelni.

Chętni mogli także odwiedzić wystawę plakatu i grafiki „Muzyka a plastyka” w galerii „Krótko i Węzłowato”. Galeria założona przez prof. Adama Markowskiego jest od niedawna współprowadzona przez Okręg Łódzki Związku Polskich Artystów Fotografików.

Absolwenci podkreślali jak bardzo doceniają łączność ze swym macierzystym Wydziałem oraz panujące tu wyjątkowe relacje międzyludzkie. Mimo swego specjalistycznego oblicza Wydział, jego pracownicy i laboratoria są zawsze otwarte na nowe idee, pomysły, popularyzowanie nauk ścisłych i inżynieryjnych. WIPOŚ, a ostatnio przede wszystkim LabFactor jest licznie odwiedzany przez delegacje zagraniczne, dzieci, młodzież szkolną i wszystkich zainteresowanych nowymi technologiami dedykowanymi dla człowieka i środowiska.