Podróże kosmiczne robotów

01-08-2017

Kolejna edycja corocznych międzynarodowych zawodów Eurobot odbyła się w tym roku w La Roche-sur-Yon na zachodzie Francji. Wzięli w nich udział studenci z Politechniki Łódzkiej.

Wydarzenie cieszące się wielką popularnością nie tylko w Europie, przyciągnęło młodzież, głównie studentów, z całego świata.

Zasady konkursu są niezmienne od lat. Roboty rywalizują na specjalnie przygotowanej planszy o wymiarach 3 x 2 metry. Celem drużyn jest zgromadzenie jak największej liczby punktów za wykonanie zadań przygotowanych przez organizatorów. W celu uatrakcyjnienia zawodów oraz dla zapewnienia nowym drużynom równych szans, zadania są zmieniane co roku. W związku z tym za każdym razem należy przygotować nową konstrukcję robota.

Husar w trakcie kosmicznego zadania Husar w trakcie kosmicznego zadania

foto: arch. SKaNeR

W 2017 roku tematem przewodnim konkursu były podróże kosmiczne. Miało to odzwierciedlenie w wyglądzie planszy oraz w samych zadaniach. Przykładowo, jedno z nich polegało na zbieraniu wielokolorowych modułów w kształcie walców oraz umieszczeniu ich w odpowiedni sposób w przeznaczonych do tego strefach. W tym celu należało zaprojektować oraz zbudować roboty ze specjalnymi manipulatorami.

Innym zadaniem było zbieranie styropianowych kulek i przewożenie ich do specjalnych siatek. Na koniec 90-sekundowej rozgrywki dodatkowe punkty zapewniało wystrzelenie na odpowiednią wysokość dowolnego przedmiotu reprezentującego rakietę.

Reprezentację Politechniki Łódzkiej w zawodach stanowili studenci studiów magisterskich na kierunku automatyka i robotyka z Wydziału EEIA. Pod opieką dr. hab. inż. Grzegorza Granosika, prof. PŁ, pracowali Marcin Jahn, Dominik Krejner i Mateusz Płomiński. Drużyna zajęła 18. miejsce na 30 zespołów uczestniczących w zawodach. Do tego wyniku przyczyniła się awaria głównego sterownika robota, która wymusiła zmianę strategii podczas startu. Mimo tej niespodziewanej sytuacji reprezentacja Politechniki Łódzkiej osiągnęła wynik lepszy od zespołów m.in. z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Kanady oraz Niemiec. Drużyna rozegrała 5 meczów, polski zespół odnotował trzy zwycięstwa, jeden remis oraz tylko jedną przegraną. Warto zaznaczyć, że do przejścia do etapu finałowego zabrakło jedynie 9 punktów. Nie jest to wiele, zważywszy, że przeciętnie w ciągu meczu zdobywa się ich kilkadziesiąt.

Zespół poszukuje nowych członków – studentów z pasją, którzy chcieliby wziąć udział w ciekawym projekcie i przy okazji nauczyć się czegoś nowego z dziedziny elektroniki, mechaniki oraz programowania. Projekt prowadzony jest w ramach Koła Naukowego SKaNeR PŁ.