Odkryj swoją energię

08-05-2017

Studenckie Koło Naukowe Energetyków działające przy Instytucie Maszyn Przepływowych zorganizowało konkurs Odkryj swoją energię. Głównym celem inicjatywy podjętej wraz z opiekunem Koła było zmotywowanie studentów do twórczego działania, rozwijania wiedzy oraz umiejętności.

W pierwszym etapie grupy studenckie składały krótkie opisy ich pomysłu na wytwarzanie energii z nietypowych źródeł. Dwa spośród zgłoszonych projektów zostały przeznaczone do realizacji i otrzymały dofinansowanie.

Alternatywny Generator Energii to propozycja studentów energetyki (Łukasz Lichtfeld, Mateusz Lachman, Michał Wojnowski, Piotr Klimaszewski i Paweł Górawski).

Drugi projekt to Svarog – turystyczny silnik solarny, którego autorem są studenci różnych kierunków (Kacper Grajoszek, Kamil Wójciak, Michał Dyjasiński, Bartosz Kaczmarek, Bartłomiej Pawlak i Maja Młyńczyk).

Grupy projektowe otrzymały 2500 zł na budowę prototypów urządzeń. Kwota była wystarczająca na rozpoczęcie prac, ale każda z grup miała świadomość, że powodzenie projektu będzie w dużej mierze zależało od umiejętności nawiązania kontaktu z potencjalnymi odbiorcami technologii i sponsorami. Ta interakcja, oprócz wsparcia finansowego, dała studentom wiele informacji na temat oczekiwań potencjalnych odbiorców.

Alternatywny Generator Energii 

to urządzenie zgazowujące biomasę, pozwalające na wytworzenie energii elektrycznej do zastosowań prosumenckich*) oraz małego przemysłu drzewnego. Budowa mikrosiłowni wpisuje się w światowe trendy wykorzystania energii odpadowej i zastępowania konwencjonalnych źródeł paliwem odnawialnym. Konstrukcja została zaprojektowana i w całości wykonana przez studentów. Prototyp powstał w warsztacie wynajętym od FabLab Łódź. Pokazowe uruchomienie generatora odbyło się po czterech miesiącach od rozpoczęcia prac projektowych. W prezentacji wzięli udział przedstawiciele sektora prywatnego zainteresowani rozwojem prototypu. Konstrukcja jest nadal rozwijana i udoskonalana, szczególnie pod kątem sprawności urządzenia. Więcej informacji: age.p.lodz.pl

Turystyczny silnik solarny

Głównym założeniem projektu była budowa mobilnego silnika Stirlinga zasilanego energią słoneczną. Silnik ten może być zasilany ciepłem z dowolnego źródła, bowiem zamienia energię cieplną na mechaniczną bez wewnętrznego spalania paliwa. Promienie słoneczne koncentrowane za pomocą zwierciadła ogrzewają cylinder silnika, a ogrzane powietrze rozpręża się przesuwając tłok. Do wału korbowego dołączony jest mały generator. Prototyp w fazie testów wytwarza ilość energii wystarczającą do naładowania urządzenia mobilnego np. smartphona.

Więcej informacji: svarog.p.lodz.pl.