Nasz człowiek w siatkonodze

20-02-2017

Mgr Marcin Skrydalewicz, instruktor z Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej jest zawodnikiem uprawiającym siatkonogę, mało znaną w Polsce dyscyplinę sportu. Jest jednym z założycieli Klubu Sportowego Blokers Łódź. Ze swą drużyną zdobywa sukcesy w kraju i na międzynarodowych zawodach.

Co to jest siatkonoga ? Międzynarodowa nazwa tej dyscypliny sportu to Futnet. Siatkonoga to nic innego jak tenis nożny. Gra się w nią na nawierzchni twardej, nad którą siatka rozciągnięta jest na wysokości 110 cm. Piłka może zrobić jeden kozioł, a zawodnicy mają maksymalnie trzy odbicia, aby przebić piłkę na drugą stronę boiska do przeciwnika. Dyscyplina ta wymaga wszechstronnego przygotowania technicznego, a także koordynacyjnego i siłowego.

Kiedy rozpoczęła się historia tej dyscypliny sportu? Siatkonoga narodziła się w nieistniejącej już Czechosłowacji. Pierwsi zaczęli w nią grać w 1921 roku piłkarze Slavii Praga. W Polsce jest ona bardziej znana na uproszczonych zasadach, jako trening uzupełniający dla piłkarzy nożnych. Pierwsze Mistrzostwa Polski odbyły się w 2005 roku. Sześć lat później powstał pierwszy profesjonalny klub zajmujący się siatkonogą, Blokers Łódź. 

Jakie sukcesy ma łódzka drużyna na swoim koncie? Dzisiaj Blokersi są czterokrotnymi Mistrzami Polski w Futnet. Ostatni tytuł Mistrza Polski przywieźliśmy z zawodów rozegranych w Kleczewie w dniach 14-15 stycznia 2017 roku. Raz drużyna zdobyła Mistrzostwo Polski w Footvolley, plażowej odmianie siatkonogi. KS Blokers Łódź jest jedyną polską drużyną klubową regularnie występującą na arenie międzynarodowej. Klub reprezentuje Polskę w Europejskiej Lidze Futnet oraz występuje w największych międzynarodowych turniejach Futnet takich jak Austin Cup, Valach Open czy Honem Sem. W 2013 roku Blokersi jako Mistrz Polski wystąpili w Klubowych Mistrzostwach Świata (2014) zajmując na nich 5. miejsce! Zawodnicy KS Blokers Łódź regularnie występują w reprezentacji Polski. Grali w barwach biało-czerwonych na Mistrzostwach Europy organizowanych w 2011 r. we Francji oraz w 2015 r. na Słowacji. Byli trzykrotnie (w 2012, 2014 i 2016 r.) na rozgrywanych w Czechach Mistrzostwach Świata. Na tych ostatnich, rozegranych w Brnie, nasza reprezentacja zajęła 8. miejsce na 22 startujące w zawodach.

Czy siatkonoga jest też obecna na Politechnice Łódzkiej? Dzięki uprzejmości dyrektora Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej mgr. Marka Stępniewskiego treningi Blokers Łódź czasami odbywają się na obiektach uczelni. Staram się promować tę mało popularną dyscyplinę sportu wśród studentów i studentek. Gra jest bardzo wszechstronna, rozwija technikę, koordynację ruchową, uczy i bawi. W uproszczonych formach gry przekazuję studentom tajniki siatkonogi, która cieszy się na naszej uczelni coraz większym zainteresowaniem. Wierzę, że gdy na PŁ powstanie nowy obiekt sportowy będziemy regularnie prowadzić zajęcia z Futnetu.