Miesiąc z włókiennictwem i wzornictwem

13-11-2017

Akcja promocyjna Zaplanuj rok z PŁ zagościła w październiku na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Wydarzenia zaplanowano tak aby licealiści mogli poznać dziedziny nauki jakimi są włókiennictwo i wzornictwo.

Dzień wzornictwa

Uczniowie zostali zaproszeni na Wycieczkę szlakiem kreatywności studentów wzornictwa. Prowadziła ona przez wydziałowe galerie sztuki oraz wystawę prac studenckich realizowanych podczas zajęć i jako prace dyplomowe. Uczniom pokazano malarstwo, rzeźbę, tkaniny będące realizacją projektów plastycznych na krośnie Picanol z mechanizmem Żakarda, a także kolekcje ubiorów. Młodzież wysłuchała wykładu dr. Emila Saryusz-Wolskiego Relaks nie tylko dla ucha, który mówił o wzorniczym wykorzystania filcu akustycznego we współczesnych wnętrzach biurowych. Drugi temat był bliżej, a nawet bardzo blisko ciała. O gorsetach w dziejach mody w wykładzie Być dobrze zasznurowaną opowiedział dr Łukasz Grzejszczak.

Dzień z innowacyjnymi tekstyliami

Ten dzień zaczął się wykładem Tekstronika w ubiorze poprowadzonym przez dr. hab. inż. Zbigniewa Stempnia, a o Polimerach w służbie życia mówiła dr inż. Agnieszka Komisarczyk. Uczniowie mogli zapoznać się z zastosowaniem materiałów polimerowych w implantacji organów. Wydział pochwalił się też nowoczesną aparaturą pomiarową służącą do oceny właściwości wyrobów polimerowych, czujnikami tekstronicznymi monitorującymi funkcje życiowe człowieka i środowisko wokół nas oraz innowacyjnymi tekstyliami. Uczniowie obejrzeli odzież ochronną dla strażaka z tekstroniką oraz strój odlewnika z tkaniny bazaltowej.