Kształtowanie umiejętności i postaw

06-03-2017

Efektywna współpraca uczelni ze światem biznesu oraz rozwijanie umiejętności i postaw przedsiębiorczych studentów to problemy, wokół których skupia się projekt #europehome. Jego trzyletnia realizacja zakończy się 30 września 2017 r.

O już osiągniętych wynikach projektu dyskutowali w czasie konferencji Towards Entrepreneurial Skillships (TES) przedstawiciele międzynarodowego konsorcjum złożonego z pięciu europejskich uczelni, European University Foundation – Campus Europae oraz Erasmus Student Network. Są to m.in. praktyki trwające minimum 6 tygodni. Studenci pracują w firmach wskazanych przez uczelnię. Tworzą pary, w których jedna osoba jest z zagranicznego uniwersytetu. Politechnika Łódzka organizuje praktyki w takich firmach jak: Plain Concepts, SICE, Gerdisa, Toys R Us, Freire & Davenport, FastLogic, softsystems, Open-RnD, Oberthur Technologies R&D Poland. Po dwóch latach realizacji projektu Politechnika Łódzka jest liderem w liczbie studentów czynnie w nim uczestniczących.

Sesję plenarną konferencji otworzył wykład eksperta bolońskiego ds. zatrudnialności - mgr inż. Moniki Domańskiej z Akademii Górniczo-Hutniczej. Dr inż. Tomasz Saryusz–Wolski, dyrektor CKM PŁ mówił o nowych formach nauczania i ich przełożeniu na zdobywane umiejętności. Z kolei dr inż. Przemysław Sękalski prezentował szanse i zagrożenia dla nowoczesnej infrastruktury uniwersyteckiej na przykładzie kierowanego przez niego Centrum Technologii Informatycznych.

Uczestnicy konferencji poznali też wyniki badań nt. jakich umiejętności i kompetencji poszukują pracodawcy i jakie powinni osiągać studenci w XXI wieku? oraz jak efektywnie nauczać studentów, aby ukształtować w nich pożądane przez rynek pracy umiejętności? Zaprezentowali je Ignacio Bravo z Alcala University, Elisabeth Pereira z Aveiro University, Marija Drinjakovic z University of Nice Sophia Antipolis oraz Liga Kuzmane z Alcala University - koordynator projektu #europehome. Konferencji towarzyszyły warsztaty, w czasie których uczestnicy mogli poznać wypracowane w projekcie nowe techniki nauczania. W czasie sesji plakatowej, która spotkała się z dużym zainteresowaniem, dzielono się doświadczeniami w kształtowaniu przedsiębiorczych postaw.

W konferencji wzięło udział 120 uczestników, a wśród nich goście zagraniczni m.in. z USA, Hiszpanii, Niemiec, Portugali, Łowy, Litwy, Luksemburga, Finlandii, Francji, Ukrainy, Serbii, Turcji i Grecji. Goście opuścili Łódź bardzo zadowoleni z zaproponowanych treści merytorycznych oraz nawiązanych kontaktów.

Projekt #europehome realizowany jest w ramach Erasmus+, Partnerstwo Strategiczne.