Jubileuszowe spotkanie dziewczyn na PŁ

05-04-2017

Po raz dziesiąty Politechnika Łódzka zorganizowała „Dzień otwarty tylko dla dziewczyn”. Kilkaset młodych kobiet odwiedziło naszą uczelnię, ponieważ wydziały przygotowały dla nich atrakcyjny program warsztatów i spotkań.

Ogólnopolską akcję „Dziewczyny na politechniki” zorganizowano 30 marca. O tym, że warto zainwestować w swoją przyszłość wiążąc ją z Politechniką Łódzką mówiły absolwentki, wykładowczynie i studentki PŁ na spotkaniu w sali widowiskowej PŁ. Do studiowania w Łodzi zachęcała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, absolwentka PŁ, dr Dorota Bociąga, adiunkt na Wydziale Mechanicznym oraz Sonia Jach, studentka informatyki na Wydziale FTIMS.

Od rana na wydziałach odbywały się różnorodne zajęcia. W nowoczesnym laboratorium LabFactor dziewczyny uczestniczyły w warsztatach Design Thinking. Brały udział w projekcie „Kobieca strona mocy – zaprojektuj swoją przyszłość”, którego tematyka dotyczyła technologii przechowywania i transportowania leków w ubogich rejonach świata.

Wydział Mechaniczny przygotował dwa warsztaty: „Od gotowego obiadu do funkcjonalnej nogi - czyli jakie możliwości daje dziś druk 3D” oraz „Efekt pamięci kształtu – czyli kwiat dla dziewczyny w kilka minut”, przyjęte przez uczestniczki z dużym zainteresowaniem.

Studenckie Radio Żak podczas spotkania „Dziewczyny na antenę” przekazało podstawowe umiejętności dziennikarskie, techniczne oraz promocyjne. Można też było spróbować swoich sił przed mikrofonem i za stołem realizatorskim.

W Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) dr Kuba Szczepaniak poprowadził specjalny wykład, podczas którego uczestniczki rozważały szczęście, jako pochodną funkcji uczucia w czasie. Wspólnie z wykładowcą wyprowadziły równanie szczęścia.

Po warsztatach, w sali widowiskowej PŁ, do której przyszło ponad 350 osób, odbyło się spotkanie z władzami uczelni i przedstawicielami firm współpracujących z PŁ. Były filmy, prezentacje, pokazy tańca nowoczesnego w wykonaniu studentek PŁ oraz drobne upominki. Na koniec był czas na rozmowy z wykładowczyniami, studentkami i absolwentkami Politechniki Łódzkiej. W trakcie całego spotkania Żak realizował na żywo audycję z ciekawymi dziewczynami i kobietami.

Zwiastunem akcji „Dziewczyny na politechniki” był kolejny „Bieg w kasku”. W niedzielę 26 marca w parku 3-go Maja ponad 60 kobiet i kilku mężczyzn wystartowało (w tytułowych kaskach z logo akcji DNP) do biegu na dystansie 1 km. Organizatorem wydarzenia był, jak co roku, Łódzki Akademicki Związek Sportowy, a nagrody ufundował Rektor Politechniki Łódzkiej.