Język francuski może pomóc w karierze

06-03-2017

Dni Campus France w Polsce to cykliczne wydarzenie organizowane przez Ambasadę Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce oraz Agencję Campus France we współpracy z siecią Alliance Francaises i polskimi uczelniami. Tegoroczna edycja odbywała się w 9 miastach akademickich. Ostatni Dzień Campus France gościł na Politechnice Łódzkiej.

Wydarzenie organizowane jest z myślą o studentach oraz licealistach zainteresowanych studiami we Francji, stypendiami rządu francuskiego, podwójnymi dyplomami oraz nauką języka francuskiego w Polsce.

Do związania swej przyszłości z językiem francuskim przekonywała Cyrielle Dufrenne, zastępca Attaché ds. Współpracy Uniwersyteckiej w Ambasadzie Francji w Polsce. Francuska oferta kształcenia jest niezwykle różnorodna i dostosowana do zmieniających się potrzeb rynku pracy, a zagraniczni studenci mogą starać się o szereg stypendiów, zarówno rządowych, jak i fundowanych przez przedstawicieli biznesu. Znajomość języka francuskiego staje się coraz szerzej poszukiwaną przez pracodawców umiejętnością, zwłaszcza w Polsce, gdzie francuskie firmy utworzyły w ostatnich latach ponad 200 tysięcy miejsc pracy.

W podjęciu studiów we Francji polskich uczniów wspiera Agencja Campus France Polska. Za jej pośrednictwem można zasięgnąć informacji na temat dostępnych kierunków, stypendiów, a także uzyskać pomoc w organizacji wyjazdu do Francji, znalezieniu mieszkania i innych kwestiach formalnych. Cyrielle Dufrenne wspomniała również organizację Klub France Alumni Pologne. Proponuje ona wiele usług związanych z pomocą w powrocie do Polski, głównie ze znalezieniem pracy.

Wicedyrektor Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE dr inż. Dorota Piotrowska przekonywała młodzież, jak ważny jest wybór studiów, które pozwolą absolwentowi być „zatrudnialnym” przez całe życie, a takie są niewątpliwie studia na IFE.

Prezentacje wybranych francuskich uczelni przedstawili: Lucas de Lara –student École Politechnique pod Paryżem oraz Michał Wilczek biorący udział w programie Podwójnego Dyplomu w ENSAM w Cluny. Pani Alicja Bień, Konsul Honorowy Francji w Łodzi, wręczyła stypendia dla najlepszych uczniów XIII LO w Łodzi oraz studentów Gestion et Technologie.

Dzień Campus France zakończył quiz z wiedzy o Francji.