INVITES – zaproszenie do polsko niemieckiej współpracy

20-02-2017

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało umowę z polsko - niemieckim konsorcjum, którego liderem po stronie polskiej jest Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ. Umowa dotyczy realizacji projektu o akronimie INVITES: Innowacyjne urządzenia do zintensyfikowanego usuwania CO2 z gazów odlotowych.

W skład konsorcjum wchodzą również firma Omnikon Sp. z o.o. oraz niemiecka firma ENVIMAC Engineering GmbH. Omnikon to łódzka firma specjalizująca się w projektowaniu oraz dostarczaniu w kraju i za granicą kompletnych instalacji technologicznych do suszenia, chłodzenia i oczyszczania materiałów sypkich dla przemysłu spożywczego, chemicznego, mineralnego, przetwórstwa surowców. Niemiecki partner konsorcjum ENVIMAC Engineering GmbH zajmuje się rozwojem, produkcją, budową i konserwacją instalacji oraz komponentów przeznaczonych do ochrony środowiska, a także dla inżynierii procesowej. Konsorcjanci mają zatem obiecujące perspektywy współpracy. Inicjatorem i kierownikiem projektu jest prof. Andrzej Górak związany także z Uniwersytetem Technicznym w Dortmundzie, wieloletni i zasłużony animator współpracy naukowo – gospodarczej z naszym zachodnim sąsiadem. Działania zaplanowane są do końca września 2019 r.  Konsorcjum będzie pracować nad nowoczesnymi technologiami do sprawniejszego i efektywniejszego wychwytywania CO2 z gazów odlotowych, spalin i zanieczyszczeń w instalacjach przemysłowych. Jak zauważają współautorzy projektu: W Polsce 95% energii pochodzi ze spalania węgla, zaś Polska i Niemcy emitują wspólnie ok. 25% dwutlenku węgla wytwarzanego w Europie na potrzeby energetyki. Zanim alternatywne metody wytwarzania energii zostaną wystarczająco rozwinięte, niezbędne jest udoskonalanie istniejących technologii usuwania dwutlenku węgla z gazów odlotowych. W ramach projektu INVITES powstaną innowacyjne rozwiązania do oczyszczania gazów z CO2 o niższych kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych niż istniejące technologie. Zastosowanie nowych urządzeń w kombinacji z biochemicznymi lub chemicznymi aktywatorami absorpcji obniży negatywny wpływ wychwytu CO2 na sprawność generacji energii. Do projektowania urządzeń dla elektrowni, cementowni i przemysłu chemicznego wykorzystane zostaną metody komputerowe oraz Life Cycle Analysis. Projekt jest współfinansowany w ramach II konkursu polsko-niemieckiej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju STAIR, prowadzonego wspólnie z Federalnym Ministerstwem Edukacji i Badań. Przedsięwzięcie wyłonione w procedurze konkursowej spośród ponad 50 propozycji otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 1,2 mln zł. Wsparcie przyznano w obszarze Energy efficiency and climate protection.  W programie polsko-niemieckiej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju WIPOŚ realizował już projekt Promowanie zrównoważonego podejścia do efektywności energetycznej w budownictwie jako narzędzia ochrony klimatu w miastach Niemiec i Polski: opracowanie technologii fasady dla potrzeb budynków o zerowej emisji – akronim GPEE.