GUST – łódzkie spojrzenie na energetykę wiatrową

28-02-2017

Po ubiegłorocznym sukcesie turbiny wiatrowej, Gust podejmuje dalsze wyzwania, tym razem w konkursie o zasięgu światowym.

Pomysł na stworzenie turbiny wiatrowej zrodził się wraz z zaproszeniem na organizowany w Holandii konkurs. W roku akademickim 2015/16 kilkuosobowy zespół GUST Project zaprojektował i stworzył prototyp małej turbiny wiatrowej o średnicy wirnika 1,6 metra, który zapewnił mu pierwsze miejsce w zawodach. Wraz z ogromnym sukcesem podniosła się poprzeczka kolejnej edycji konkursu. Tym raz nie będą to już zawody europejskie. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszono grupy z całego świata, w tym z Kanady i Egiptu. Większa konkurencja i ambicje wynikające z zeszłorocznego zwycięstwa stawiają przed GUST-em szereg wyzwań.

Wobec ilości pracy, pierwszym etapem przygotowań było poszerzenie szeregów chętnych do pomocy umysłów. W powiększonym składzie pięć sekcji pracuje nad aerodynamiką łopat, mechaniką konstrukcji, elektroniką i automatyką oraz nad promowaniem przedsięwzięcia. Projekt zrzesza studentów różnych kierunków z wydziałów: Mechanicznego; Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz Organizacji i Zarządzania, a także doktorantów i pracowników naukowych Instytutu Maszyn Przepływowych. Prace nad modernizacją turbiny obejmują szereg obliczeń, symulacji i pomiarów eksperymentalnych, każdy z zespołu znajdzie więc coś dla siebie.

Finałem projektu będzie udział na początku lipca 2017 roku w kolejnej edycji International Small Wind Turbine Contest 2017. Zadaniem zespołu będzie przedstawienie wyników kilkumiesięcznej pracy oraz osiągnięcie jak najwyższych not w trakcie oficjalnych testów wirnika w tunelu aerodynamicznym.

GUST Project nie zamierza kończyć swojej przygody z energetyką wiatrową na udziałach w zawodach. Projekt małej turbiny wiatrowej może nie jest wyjątkowo spektakularnym wyzwaniem, jednak należy do nielicznych, które niebawem mogą mieć realną przyszłość w przemyśle. Odzwierciedleniem tej sytuacji jest zaproszenie do udziału w tegorocznych targach Hannover Messe w Niemczech wystosowane do zespołu GUST przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Targi odbędą się w kwietniu tego roku.

Życzmy zespołowi GUST powodzenia!!!