Eagle Two gotów na podbój Australii

19-07-2017

Zespół Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej stworzył drugi już samochód elektryczny napędzany energią słoneczną.

Nowy model pojazdu miał swoją premierę 14 lipca w hali dworca Łódź Fabryczna, przed licznie zgromadzoną publicznością i wieloma mediami. Wśród gości spotkania była prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prorektor ds. studenckich dr hab. Witold Pawłowski oraz rodziny członków zespołu Lodz Solar Team.

Nowy solarny samochód nazywa się Eagle Two i będzie walczył o wygraną w najbliższych zawodach Bridgestone World Solar Challenge 2017 w Australii. Tak jak jego poprzednik Eagle One, wystartuje w klasie pojazdów miejskich – Cruiser Class, jest to jednak zupełnie inny model. Prace nad pojazdem trwały niemal rok.

Eagle Two, w odróżnieniu od poprzednika, jest samochodem 5-osobowym. Dzięki doświadczeniu zdobytemu przy pracy nad pierwszym solarnym bolidem, studenci z Politechniki Łódzkiej zastosowali w projekcie nowe rozwiązania. Redukcji uległy wymiary i masa bolidu, co korzystnie wpłynęło na aerodynamikę i o 1/3 zmniejszyło zużycie energii. Zastosowane zostały panele słoneczne o większej sprawności (aż 24,3 %) oraz bardziej wydajne silniki. W porównaniu z osiągami Eagle One, wzrosła prędkość maksymalna bolidu. Drugi Orzełek, jak zapewniają konstruktorzy bolidu, może rozpędzić się do 140 km/h! Zastosowanie nowoczesnych baterii umożliwi przejazd około 700 km na jednym ładowaniu. W efekcie współpracy ze studentami łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych nowy bolid zyskał nową stylistykę nadwozia. Wnętrze zaprojektowano na pięć osób. Nowa generacja Orła zrobiła na uczestniczących w premierze bardzo dobre wrażenie.

Kilka dni po premierze Eagle Two wyruszył w długą podróż do Australii. Tam wystartuje 8 października z Darwin, by po przejechaniu 3 tysięcy kilometrów dotrzeć po tygodniu do Adelajdy. W klasie Cruiser rywalizować będzie z samochodami stworzonymi przez gospodarzy wyścigu Bridgestone World Solar Challenge, a także m.in. przez zespoły z Niemiec, Holandii, USA, Tajwanu, Tajlandii, Chin, Egiptu i Singapuru.

Eagle Two przed wyjazdem do Australii "podróżuje" po kampusie Politechniki Łódzkiej